• GV 1988

Šampaňské Moët & Chandon oslavilo 270. výročí výjimečnou aukcí kolekce Grand Vintage v síni Sotheby´s a projektem Chronologie de Champagne v pražském Bugsy’s baru


Unikátní selekce šampaňského v kolekci Grand Vintage, která pokrývá téměř jedno století, a objevují se v ní vína datovaná od roku 1914 do roku 2004, byla vydražena 13. listopadu 2014 v londýnské aukční síni Sotheby´s za 147,333 liber. Vynesla tedy částku dosazující bezmála 5 miliónů Kč. Prvotřídní Vintage ročníky nyní můžete ochutnat i Vy. Stačí navštívit proslulý pražský Bugsy´s bar, který v rámci projektu Chronologie de Champagne nabízí jejich jedinečný výběr.

Praha – 14/01/2014 – Výše zmíněný dražební prodej byl součástí jedinečné aukce při příležitosti 270. výročí založení šampaňského domu Moët & Chandon. Vytříbená kolekce o 74 položkách zahrnovala 270 lahví šampaňského ve variantách Blanc a Rosé. Třešničkou na dortu pak bylo 174 velkých lahví typu Magnum a 3 třílitrové lahve Jeroboam.

Hvězdami listopadové aukce se staly šumivé klenoty Moët & Chandon Grand Vintage Collection 1914, 1921 a 1928. Celkem byly vydraženy za částku 39,128 £.

Pečlivou selekci nabízených vintage ročníků připravil sklepmistr šampaňského domu Moët & Chandon Benoît Gouez ve spolupráci se Serenou Sutcliffe MW, která působí jako celosvětová ředitelka Sekce vín Sotheby´s.

Benoît Gouez vysvětluje: „Je to vůbec poprvé, kdy jsme nabídli k prodeji tak exkluzivní výběr. Mým cílem bylo ukázat, že výjimečné ročníkové šampaňské má velmi vysokou kvalitu. Pozornost, jaká byla této aukci věnována, dokazuje, že tento fakt si uvědomuje stále více sběratelů vína“.

Serena Sutcliffe MW dodává: „Některá šampaňská opustila při příležitosti naší aukce vůbec poprvé v historii sklepy šampaňského Moët & Chandon, které díky svým perfektním skladovacím podmínkám zajišťují prvotřídní kvalitu. Vintage ročník 1914 představuje skutečně neopakovatelné šampaňské. Má bohatou chuť a nese i zajímavý historický odkaz. Jsme nadšeni, že bylo vydraženo za cenu plně odpovídající jeho kvalitě.“

  • Cellars

Pokud byste i Vy rádi ochutnali prvotřídní Vintage ročníky, nemusíte se vydávat na aukci do zahraničí. Stačí navštívit proslulý pražský Bugsy´s bar, který v rámci projektu Chronologie de Champagne nabízí výběr toho nejlepšího. Myšlenka představit hostům sbírku ročníkových vín z Champagne vznikla v době, kdy majitel baru Václav Vojíř navštívil sklepy Moët & Chandon, kde odpočívají pouze ty nejvzácnější ročníky v počtu několika kusů. Následovala intenzivní komunikace s šampaňským domem s přáním odkoupit staré ročníky.

Vína v kolekci Chronologie de Champagne přišla přímo ze sklepů, tedy s největší zárukou kvality. Mnohá z nich byla po celou dobu své existence v kontaktu s kvasinkami a odstřelena speciálně až pro Bugsy's bar. Některé ročníky jsou nabízeny ve velikosti Magnum, což ocení především znalci, kteří vědí, že víno v této velikosti lahve dozrává lépe a jeho dostupnost je velmi omezená. Proto, když se potkají pojmy jako staré ročníkové šampaňské víno a Magnum lahev, jde již o sběratelskou raritu. Moët & Chandon je k dispozici od ročníku 1928 až k současnému 2004 a to jak klasický brut, tak i rosé. Naprostým unikátem v Bugsy´s Baru je vzácný a jediný exemplář šampaňského Moët & Chandon Vintage 1921. Tato speciální láhev je v baru vystavena a její cena je na vyžádání.

Zastoupené ročníky:
Moët & Chandon Vintage 1921, 1928, 1966, 1969, 1988, 1990, 1992, 1995, 1996, 2000, 2002, 2003, 2004
Moët & Chandon Vintage Magnum 1959, 1961, 1978, 2003
Moët & Chandon Rosé Vintage 1973, 1982, 2000, 2002, 2003, 2004


Další informace naleznete na:
www.moet.com
www.youtube.com/moet
www.facebook.com/moet

 


O Sotheby´s

Výnosy z vinných aukcí, které se v Sotheby´s konaly v roce 2012, činily globálně $64,462,965. Za 42letou historii pořádání vinných aukcí byl rekordním výsledkem výnos z roku 2010 v hodnotě 88,27 milionu dolarů. V roce 2010 představovaly celosvětové tržby z vinných aukcí 85,467,096 dolaru.

V říjnu 2010 se v Hong Kongu pod taktovkou Sotheby´s konala aukce vína z bývalých sklepů značky Lafite. Zde byla utržena rekordní cena za láhev standardní velikosti – láhev Château Lafite 1869 byla totiž vydražena za 232,692 dolaru. Aukční síň Sotheby´s je tedy aktuálně držitelem rekordu za standardní láhev, rekordu v ceně za láhev bez ohledu na velikost (za láhev Jeroboam Château Mouton Rotschild 1945 vydraženou v únoru 2007 v New Yorku za 310,700 dolarů) a rekordu v ceně za sadu vína bez omezení (za 50 sad vína Château Mouton Rotschild 1982, které byly vydraženy v newyorkské síni Sotheby´s v roce 2006 za 1,051,600 dolarů).

Od začátku roku 2009 do října 2011 dokázala aukční síň Sotheby´s Hong Kong na 16 navazujících aukcích vína vždy prodat všechny nabízené kousky – je to jediný významný aukční dům s tímto rekordem.

Sotheby´s sdružuje od roku 1744 sběratele mistrovských děl z celého světa. V roce 1955 společnost expandovala z Londýna do New Yorku a stala se tak prvním mezinárodním aukčním domem. Je také prvním domem, který začal řídit prodeje v Hong Kongu (1973)
a Francii (2001) a rovněž první mezinárodní aukční společností v Číně (2012). Dnes Sotheby´s realizuje aukce v osmi různých aukčních síních včetně New Yorku, Londýna,

Hong Kongu a Paříže. Sotheby´s BidNow program umožňuje návštěvníkům zúčastnit se online všech aukcí včetně přihazování v reálném čase z jakéhokoliv místa na světě. Sotheby´s nabízí sběratelům možnost financování prostřednictvím služeb společnosti Sotheby´s Financial Services., jediné společnosti na světě, která poskytuje full-servis v oblasti umění stejně jako privátní prodejní možnosti ve více než 70 kategoriích, včetně S I 2, síti galerií Sotheby´s Contemporary Art, Sotheby´s Diamonds a Sotheby´s Wine. Sotheby´s disponuje globální sítí 90 kanceláří ve 40 zemích a je nejstarší společností zaknihovanou na Newyorkské burze.


O značce Moët & Chandon

Moët & Chandon se o kouzlo šampaňského dělí se světem, kterému nabízí jedinečná vína pro každou příležitost, náladu i chuť. Od kultovního Moët Impérial po ročníkovou kolekci Grand Vintage Collection, od extrovertního Moët Rosé Impérial po originální novinku Moët Ice Impérial, každé šampaňské víno okouzlí a potěší svým ovocným aroma, svůdnou chutí
a elegantní vyzrálostí.

Kolekce šampaňského Moët & Chandon Grand Vintage

Kolekce Grand Vintage značky Moët & Chandon je nejkompletnější sérií ročníkového šampaňského na světě a oslavou dokonalosti perlivého vína. Každý ročník Grand Vintage je jedinečnou směsí, jejíž podstata je dána podmínkami daného roku i kvalitou sklizně hroznů.

O Bugsy’s baru
Bugsy's bar přivítal prvního hosta na jaře roku 1995. V době, kdy téměř neexistovala koktejlová kultura, v době, kdy Mojito bylo neznámým pojmem a za šampaňské se považovalo Sovětskoe Igristoe. Položil tak základní kámen k zavedení nápojové kultury
a gastronomie v České republice. Po roce a půl vlastní existence byl uveden v tehdejší ročence periodika Newsweek "The worlds best bars" jako jediný zástupce střední a východní Evropy. To potvrdil uvedením Bugsy's baru i Alan Gage ve své knize "Around the world in 80 bars". Bugsy's bar je hodnocen nejen hosty, ale i odborníky, neboť mimo jiné jako jediný získal 3x první místo v anketě profesionálů Bar Awards v letech 2008, 2009 a 2011. Ovšem pro tým pracující v Bugsy's baru nejsou důležitá jen ocenění. Je to parta lidí, kteří milují gastronomii, baví je jejich práce a každý večer plní s nadšením přání svých hostů. Pojem pohostinnost zažívá v Bugsy's baru skutečnou renesanci a možná právě proto vychoval Bugsy's bar celou řadu barmanů, kteří dále pracují již ve svých barech na zkvalitňování úrovně domácí gastronomie. Byť tím zásadním, na co Bugsy's bar při svém vzniku vsadil, byl cocktail, brzy se začínala prosazovat vína z oblasti Champagne. Dnes nabízí Bugsy's bar více než 130 druhů perfektně ošetřených vín a podtrhuje je skvělým servisem. Právě pro svou jedinečnou nabídku je Bugsy's bar tolik vyhledáván i konzumenty tohoto šumivého vína.

 

Prodej alkoholu osobám mladším 18ti let je přísně zakázán.

 

Autor: Redakce

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.