Kromě monografických výstav přináší v rámci svého programu Fondation Louis Vuitton pravidelné expozice, které představují nejnovější dění na nepříliš známých a často opomíjených uměleckých scénách. Po výstavě čínského umění v období bouřlivé transformace této země s názvem Bentu: Chinese Artists in a Time of Turbulence and Transition (leden - květen 2016) budou na výstavě Art/Afrique, le nouvel atelier k vidění nejnovější díla umělců z afrického kontinentu – od subsaharské Afriky po Jihoafrickou republiku.

lawrence lemaoana

Tato díla budou ke shlédnutí od 26. dubna - 28. srpna v prostorách nadace Fondation Louis Vuitton rozdělená do tří sekcí:

I) The Insiders – výstava děl (z období 1989 - 2009) ze sbírky moderního afrického umění sběratele Jeana Pigozziho

II) Being There – Jižní Afrika – její současná umělecká scéna

III) Africa – díla ze sbírek Fondation Louis Vuitton

Pigozziho sbírka se pyšní svojí otevřeností, eklektickým charakterem a svobodou.

I) The Insiders – tento okruh shromáždil díla od skupiny patnácti ikonických umělců ze sbírky afrického umění Jeana Pigozziho, která se v Paříži představí vůbec poprvé.

Podnikatel Jean Pigozzi začal sbírat moderní africké umění v roce 1989; při výběru se řídil radami André Magnina. Je jedním z prvních takto zaměřených sběratelů umění. Procestoval celý africký kontinent, navštívil umělce ve francouzsky, anglicky i portugalsky hovořících zemích.

V době, kdy ještě nebyly mobilní telefony, internet ani sociální sítě, Pigozzi a Magnin osobně navštěvovali umělce, navazovali s nimi vztah, učili se chápat jejich díla a oceňovali originalitu jejich uměleckých stylů – což pomáhalo utvářet celou sbírku.

Toto odhodlání a osobní nasazení Pigozziho a Magnina dalo vzniknout unikátní umělecké sbírce, která vyjadřuje silné politické názory – tak typické svojí pestrostí pro současnou Afriku a její uměleckou scénu v letech 1989 - 2009.

Na výstavě zastoupení umělci jsou ve svém díle hluboce ovlivněni spirituální, vědeckou i řemeslnou tradicí své země a rozvíjejí unikátní světy pomocí různých uměleckých forem, výrazů a médií.

Pigozziho sbírka se pyšní svojí otevřeností, eklektickým charakterem a svobodou. Představuje reprezentativní vzorek díla každého z jmenovaných umělců napříč několika uměleckými médii. Cílem je upoutat pozornost mezinárodní veřejnosti na tuto relativně neznámou uměleckou scénu a získat pro ni tak potřebnou publicitu.

Výstava představí díla následujících umělců: Frédéric Bruly Bouabré, Seni Awa Camara, Calixte Dakpogan, John Goba, Romuald Hazoumè, Seydou Keïta, Bodys Isek Kingelez, Abu Bakarr Mansaray, Moke, Rigobert Nimi, J.D. ‘Okhai Ojeikere, Chéri Samba, Malick Sidibé, Barthélémy Toguo. Pascale Marthine Tayou speciálně pro tuto výstavu vytvoří site-specific instalaci.

Autory této výstavy jsou umělečtí ředitelé Fondation Louis Vuitton v úzké spolupráci s Jeanem Pigozzim.

Hlavní kurátorka: Suzanne Pagé

Konzultant: André Magnin

Kurátoři: Angéline Scherf a Ludovic Delalande

II) Jako doplněk k okruhu The Insiders nabídne Fondation Louis Vuitton okruh Being There, skupinovou výstavu umělců z Jihoafrické republiky, která se vyznačuje jednou z nejdynamičtějších uměleckých scén na současném africkém kontinentu.

V rámci tohoto okruhu se představí díla přibližně od patnácti umělců:

- Jednou skupinou jsou již uznávaní mistři jihoafrického umění: Jane Alexander, David Goldblatt, William Kentridge, David Koloane a Sue Williamson. Jsou to umělci s mezinárodní pověstí, kteří jsou sami již vzorem pro mnoho mladších umělců, mimo jiné také díky svému politickému aktivismu. Představí se také generace umělců narozených v sedmdesátých letech minulého století, mezi něž patří takové postavy jako Nicholas Hlobo, Moshekwa Langa, Zanele Muholi a Moshekwa Langa.

- Druhou skupinou vystavujících umělců je umělecká generace narozená v osmdesátých letech minulého století, v jejíž tvorbě se odráží boj o jihoafrickou identitu poté, co skončil apartheid (od roku 1994 do současnosti): Jody Brand, Kudzanai Chiurai, Lawrence Lemaoana, Thenjiwe Niki Nkosi, Athi-Patra Ruga, Bogosi Sekhukuni, Dineo Seshee Bopape, Buhlebezwe a Kemang Wa Lehulere.

Tito umělci pracují s celou škálou různých médií – instalace, fotografie, malba, textil i video. Ve svých dílech se kriticky zamýšlí nad minulostí své země, zejména nad koloniálním obdobím. Díla jsou však pevně ukotvena v současnosti – je v nich patrná identita, která jde napříč rasou, barvou kůže i pohlavím.

Osvobozeni od politické bojovnosti, která definovala generaci jejich rodičů, tito umělci participují v nové formě aktivismu – prostřednictvím své tvorby se snaží oslovit mezinárodní publikum, a tak upevnit a definovat specifickou černoškou jihoafrickou identitu.

U příležitosti výstavy vyjde i katalog ve francouzštině a angličtině, s texty od následujících autorů: Achille Mbembe, Okwui Enwezor, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung,  Sean O’Toole, Hlonipha Mokoena a Rory Bester.

Kurátoři: Suzanne Pagé and Angéline Scherf with Ludovic Delalande a Claire Staebler.

III) Třetím okruhem jsou vybraná díla ze sbírek Fondation Louis Vuitton Collection. Tento výběr doplňuje předchozí dva okruhy a dívá se za hranice afrického kontinentu. Ze věnován africkým umělcům, kteří tvoří mimo Afriku, a také afro-americkým umělcům. 

Současně s výstavou proběhne i pestrý doprovodný program věnovaný hudbě, poezii, literatuře a filmu. Fondation Louis Vuitton ve spolupráci s La Grande Halle de La Villette sdruženou vstupenku na výstavy Art/Afrique, le nouvel atelier a Afrique Capitale. 

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.