Letošní hodinářská výstava Salon International de la Haute Horlogerie, konající se každoročně začátkem roku v Ženevě, vdechla nový život ikonickým komplikacím Cartier. Slavný hodinářský dům ohromuje perfektní rovnováhou mezi čistým designem a výraznými liniemi a přináší modely balancující na tenké hranici mezi vytříbenou elegancí a výstředností, ze své podstaty vlastní všem hodinkám Cartier. Síla tohoto estetického podpisu krystalizuje v mysteriózních a skeletonových strojcích, propojujících nezaměnitelný hodinářský um a vysokou řemeslnou dovednost ve dvou nových pánských modelech hodinek par excellence.

S každým novým modelem překračovat hranice hodinářského řemesla, vysoké hodinářství Cartier se v roce 2018 nese ve znamení zdokonalování a propojování. Pevná struktura skeletonového strojku, robustní a silná, kontrastuje s diskrétním mysteriózním strojkem, tak jemným a decentním. Transparentnost a hloubka zesilují vliv těchto signaturních komplikací, jež jsou esencí hodinářství Cartier.

 

Mystériózní strojek, ikona vysokého hodinářství Cartier, se zrodila v roce 1912 ze spolupráce mezi Louisem Cartierem a hodinářem Mauricem Coüetem, jehož první mysteriózní hodiny, známé jako Model A, byly inspirovány hodinami známého iluzionisty a otce moderní magie, Jeana-Eugèna Roberta-Houdiniho. Tento rok Cartier uctívá historické modely ve dvou nových hodinářských interpretacích Rotonde de Cartier: Skeleton Mysterious Double Tourbillon a vůbec poprvé Mysterious Day & Night.

HODINKY ROTONDE DE CARTIER SKELETON MYSTERIOUS DOUBLE TOURBILLON, CALIBRE 9465MC

 CARTIER SIHH ROTONDE SKELETON

Strojek Mysterious Double Tourbillon, vytvořený v manufaktuře v La Chaux-de-Fonds v roce 2013, představuje milník v hodinářské historii značky Cartier: tourbillon vypadá jakoby se vznášel v pouzdře hodinek bez jakéhokoliv spojení se samotným strojkem.

Dvojitý létající tourbillon udělá jednu celou rotaci za 60 sekund, zatímco klec tourbillonu vykonává druhou rotaci, ve které každé celé kolo trvá pět minut. Toto vyvažování soustrojí strojku je o to více obdivuhodnější vzhledem k elegantnímu a jemnému pouzdru a důkladnému řemeslnému zpracování. 

Veškeré komponenty hodinek jsou dokončovány ručně: od zkosení a broušení hran mostů, až po leštění hlaviček šroubků. Křivky hodinek spolu s mysteriózním strojkem jsou doplněny o geometrii otevřené architektury skeletonových mostů ve tvaru římských ručiček, která podtrhuje lehkost a sílu průhledného 45mm pouzdra z platiny.

Model, poháněný manufakturním strojkem Calibre 9465 MC s manuálním nátahem, je oceněný Ženevskou pečetí. K dostání je v limitované očíslované edici 30 kusů a také ve variantě s diamanty.

HODINKY ROTONDE DE CARTIER MYSTERIOUS DAY & NIGHT WATCH

1

Hodinky Rotonde de Cartier Mysterious Day & Night ukrývají ve svém velkorysém pouzdře z 18 karátového růžového zlata dvě historické komplikace domu Cartier: mysteriózní strojek a indikátor dne a noci. Právě tyto komplikace patří k hodinářskému dědictví značky. Obě se datují k roku 1912, kdy byl mysteriózní strojek vytvořen pro mysteriózní hodiny s názvem Model A, a komplikace ukazující den a noc byla součástí hodin Comet clock (známých také jako Planet clock).

Cartier v novém modelu hodinek Rotonde de Cartier Mysterious Day & Night tyto dvě komplikace propojuje ve svém vysokém hodinářství vůbec poprvé: Slunce, poháněné zleva doprava pomocí mysteriózního strojku, putuje na průhledném pozadí v horní polovině ciferníku do chvíle, než přenechá prostor Měsíci. Obě nebeská tělesa se střídají, indikujíce jednotlivé hodiny během dne a noci. V dolní polovině ciferníku se nachází retrográdní minutový ukazatel. Kouzlo vzdušného čtení času je umocněno kontrastujícím paprskovým zdobením guilloché a leštěnými zlatavými plochami v saténové úpravě. K dostání také v provedení z bílého zlata.

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.