businessV mém prvním článku jsem se zaměřila na to, jak zkusit změnit svůj život a dosáhnout svých snů a cílů.

Dnes bych se zaměřila ráda na to, co v dnešní české společnosti postrádám a to i u velmi úspěšných lidí.

Bohužel vzhledem k naší historii a diametrálně odlišným podmínkám pro vývoj této země na rozdíl od zahraničí, chybí v našem prostředí businessu základní pravidla chování, jednání a slušnosti. Tyto pojmy můžeme zahrnout pod termín business etiketa.

Vzpomínám, když jsem byla ještě malá, a jednou za rok nás poctil svou návštěvou můj strýc z Německa, který je jak u nás tak v zahraničí velmi uznávaným umělcem.

Přijel tenkrát novým Volkswagenem a my jsme jako děti vždy museli z okna pravidelně vůz hlídat, aby jej nikdo neukradl.

Pamatuji si, jak mi jej ukazoval a vštěpoval mi: : „Tak vidíš, na první pohled je to nenápadné auto, ale uvnitř je tak vybavené, že se může rovnat cenou drahým sporťákům, a to se mi líbí, nepotřebuji mít extravagantní drahé auto“.

Několikrát jsem si na tento příběh vzpomněla – to je přesně problém naší země. Bohužel většina úspěšných lidí si libuje v okázalém luxusu a dává své bohatství na odiv.

Nechápejte mne špatně, samozřejmě není hřích užívat si svých vydělaných peněz a mít krásný dům a krásné auto či jachtu, jen už ale nemáme vštípeno to, že není slušné se těmito věcmi chvástat.

Několikrát jsem byla svědkem na společenských akcích toho,, jak se někdo chlubil vilou za 20 milionů, jak má někdo doma thajskou chůvu za 25 tisíc měsíčně…

Takovéto věci se opravdu nesluší zmiňovat na jakýchkoli společenských akcích, pokud tedy nepořádáte party doma pro své nejbližší. Pokud se takto budete chovat zejména před hosty ze zahraničí, nebudou o Vás smýšlet dobře.

Vhodnými tématy může být samozřejmě Vaše práce, ale také rodina či koníčky.

Opakem zase může být přehnaná skromnost našich žen, jenom si vzpomeňte kolikrát vám dámy někdo pochválil boty či kabelku, častá reakce totiž bývá „ale tu jsem koupila ve výprodeji za 500 korun, to ani nestojí za řeč“.

Nikdo nemusí vědět kolik Váš outfit stojí a vy to nemusíte dávat ostatním najevo.

Dalším naším společenským neduhem je zejména oblékání. Za několik let pořádání společenských akcí jsem viděla nespočet společenských faux pas a to zejména z důvodu nevhodného oblečení.

I dodnes přestože na pozvánku vždy přidávám poznámku o doporučeném oděvu, hosté toto doporučení nerespektují a potom mezi správně oděnými hosty působí nepatřičně.

Bohužel se může ale situace také obrátit, jako např. když jsem s kolegyněmi chtěla jít příkladem a společenský ples jsme se oblékli do večerních šatů a k tomu nám sekundovaly dámy oblečené v business outfitech nebo ještě hůře v krátkých sukních.

Nakonec jsme vlastně nepatřičně působily my, jako organizátorky, protože zkrátka nikdo neměl odvahu si večerní šaty obléci.

Tyto prohřešky opravdu dokážou zkazit celý dojem akce, zejména fotodokumentaci. Nic totiž nevypadá hůře, než když např. na slavnostním vyhlášení stojí vedle sebe dáma ve večerních šatech po boku dámy v krátké sukni.

Zkrátka vždy se držte předepsaného „dress codu“ (předepsaný vhodný typ oblečení) a neexperimentujte.

V mém dalším článku se tedy dozvíte, jak se obléknout na různé typy společenských akcí.

Jana Švecová

 

 

Své dotazy a prosby o radu, můžete Janě psát na:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Autor: Jana Švecová

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.