Jana Švecová s Janem Tománkem   choreografem a tanečníkem StardanceMilí čtenáři,

Jak jsem již slíbila, můj dnešní článek se bude týkat tématu, který myslím zajímá nás všechny – a sice jak se obléknout na různé typy společenských akcí.
Pokud obdržíte pozvánku na společenskou akci, pravděpodobně zde bude zmíněn dress code = kodex oblékání určující, jak se na danou, více či méně formální událost obléknout.

Dress code používá mezinárodní hesla, která bývají uvedena na pozvánce a jejich znalost patří k základnímu vzdělání.

Pokud tyto hesla neznáte, riskujete opravdu velké společenské faux pass.

Viz níže tedy uvádím základní hesla, běžně používaná i u nás, které byste měli jednoznačně znát.

Budu velmi ráda, pokud budete se mnou komunikovat ať už prostřednictvím e-mailu či facebookového profilu, proto jsem vám k dispozici, pokud potřebujete jakoukoli radu, rádi byste se dozvěděli více o konkrétním tématu, nebo se například účastníte společenské události a nevíte co si vzít na sebe, či jak navázat konverzaci.

Vaše Jana

 

BLACK TIE

U muže se předpokládá smoking a černý motýlek. Nikoli oblek s kravatou. U ženy dlouhá toaleta. I když černá figuruje v heslu, není v outfitu podmínkou.

 

Creative Black Tie

Na této akci se vyřádí pánové, kteří rádi nosí nápaditější smokingy s moderním šmrncem, který doplňují barevnými vestičkami či košilí se stojáčkem. Creative Black Tie sice patří mezi striktní dress cody, ale dává prostor kreativitě. Dámy mají díky této akci příležitost obléci si dlouhou večerní nebo koktejlky.

 

White Tie

Toto je nejvyšší požadavek na oblečení hostů, který vůbec může být. Pánové musí být oděni ve fraku, pod kterým se nosí bílá košile s bílým motýlkem a s bílou vestičkou. Toto je jediný dress code, který umožňuje pánům nosit šperky jako jsou třeba zlaté prsteny či knoflíky. Dříve se na tomto úboru nosily řády. Dámy musí odhodit rozpaky stranou a vzít si ty nejdražší zářivé a blyštivé šaty s extrémně luxusními doplňky. Je podmínkou mít také profesionálně upravený účes, nehty a make-up.

 

FORMAL (leckdy také ULTRA FORMAL)

Toto heslo v podstatě znamená totéž jako výraz BLACK TIE. Dovoluje větší odlehčení - např. smoking jen s košilí a místo dlouhých šatů krátké koktejlky či večerní kostým.

 

SEMI - FORMAL

Tento pojem příliš konkrétní informaci neobnáší a je dost ošemetný. Smoking a velké večerní nejsou vhodné a outfit se spíš řídí hodinou, kdy se akce koná. Přes den jsou nevhodnější pouzdrové šaty, formální kostýmek, elegantní byznys styl. U něj ležérnější tzv. vycházkový oblek. Po šesté večer by měl mít džentlmen černý oblek. Jeho protějšek společenské koktejly z atraktivního materiálu, nebo malé černé.

 

Cocktail Attire

Na tuto akci by si pánové měli vzít oblek. Jeho barvu můžete však vybrat podle ročního období či místa, kde se akce koná. Dámy by měly vybrat zajímavé koktejlky a make-up a účes přizpůsobit tomu, zda se akce koná přes den či večer.

 

Dress Casual

Trochu společenštější varianta Business Casual upravuje oblečení do mírně konzervativnějšího uvolněného stylu. Pánové by měli zvolit kalhoty a košili, dámy mohou mít kalhotový kostýmek, sukni s halenkou nebo šaty.

 

Formal Attire

Formální společenský oděv, který sice znamená pro pány oblek a pro dámy šaty, lze jej však uvolnit tím, že pánové vyrazí bez vázanky a dámy místo celých šatů zvolí sukni s elegantním topem.

 

Business Casual

Velmi často používaný termín, který můžeme také často vídat v klubech a restauracích. Říká nám, že hosté nemají přicházet v obleku, ale ani v džínách. Pro pány jsou vhodné kalhoty s košilí nebo tričkem s límečkem. Dámy by měli zvolit buď sukni s halenkou, zakrývající ramena, kalhoty či šaty v konzervativnějším stylu.

 

Casual

Casual je trochu oříšek, protože znamená sice neformální oblečení, ale také počítá s tím, že víte, na jakou akci se chystáte. Pokud jdete na grilovací akci, můžete přijít v tričku a v kraťasech, pokud však jdete na svatbu, pánové by měli mít kalhoty s košilí.

 

Informal

Uvolněná a neformální atmosféra vás čeká na večírku s poznámkou „informal dress code“. Vzít si na sebe můžete de facto cokoli, ale vždy při oblékání přihlédněte k tomu, kde a v kolik hodin se akce koná.

  • Jana Švecová s Janem Tománkem - choreografem a tanečníkem Stardance
  • Jana Švecová

 

A to nejlepší na závěr! Jsou také takové společenské akce, kde se dává velký prostor kreativitě, jako např. party „Sensation White“, kde je předepsán bílý oděv, anebo fashion shows, kde se opravdu fantazii meze nekladou!

 

Své dotazy a prosby o radu, můžete Janě psát na:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Autor: Jana Švecová

 

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.