imac 606765 640Vážení čtenáři,

poslední dobou se okolo nás velmi často množí následující tvrzení – „Podnikejte na internetu je to zadarmo.“ Pojďme si ho proto rozebrat trošku blíže.

 

Vše má svoji cenu

V první řadě si musíme uvědomit, že když už nebudeme uvažovat o ničem okolo, minimálně Váš čas něco stojí. Rychle tedy můžeme vyloučit tvrzení „zadarmo.“ Pokud se vydáte cestou podnikání na internetu, čeká Vás mnoho věcí, se kterými se budete muset vypořádat. V žádném případě to od nás neberte jako odrazování, my jsme si tím prošli také a tak se s Vámi lépe můžeme podělit o naše zkušenosti, které vycházejí z reálného světa.

Pomineme-li Váš čas, co Vás tedy čeká

Asi první věc, kterou musíte vyřešit je prostor pro Vaše webové stránky a internetovou adresu. Pokud chcete, aby byly kvalitní, zapomeňte na variantu umístění Vašeho projektu do prostoru bezplatných poskytovatelů. Ti Vám v první řadě nedají dobrou www adresu a co se týče prostoru, poskytují jen velmi omezené možnosti.

Pokud tedy nemáte skvělé připojení k internetu, svůj server a náhodou nejste oprávněni k zakládání domén, pak se budete muset vydat cestou placených poskytovatelů. Jelikož je jich v dnešní době velké množství a vzájemně si konkurují, v mnoha případech vyřešíte vše výše, za velmi přijatelnou cenu. Ale už to není tak úplně zadarmo, co říkáte?

 

A co dál?

Řekněme tedy, že máte místo pro Vaše stránky. Máte, ale nějaké? Toto je asi největší slabina všeho. Pokud nechcete platit velké sumy za IT servis, nezbyde Vám nic jiného než se naučit stránky sami obhospodařovat (nebo alespoň rozumět principu) . Doporučujeme, nechat si první design udělat od někoho zkušeného, ale zároveň trvejte na tom, že chcete, umět si stránky dále provozovat sami. Dostali byste abyste se do nevýhodné pozice, že cokoliv budete chtít na stránce změnit, byť to bude například publikace článku, budete muset zaplatit. Nás to stálo rok učení, abychom dokázali být v tomto plně soběstační.

 

Ještě něco?

Ano. A to poměrně podstatného. Lidé a návštěvnost. Internet je jediné médium, které nám dává skvělý obraz toho, kdo nám chodí na stránky, kdy, co ho zajímá atd. Je tu ale velké ALE. Jak vůbec docílit, alespoň nějaké návštěvnosti? Dnes i ten nejlepší nápad, i té nejlepší stránky, zapadne mezi ostatními. Vezměte v úvahu, kolik miliard stránek na internetu existuje a ty všechny bojují o přízeň svých návštěvníků, bez kterých nejsou výsledky a ani peníze. Musíte tedy počítat s investicí do marketingu. I to nejvirálnější video dneška, by nebylo tam, kde je, bez propagace. Možností jak propagovat Vaši stránku je mnoho sociální sítě, google reklama, vše to ale něco stojí. Opět to nejsou závratné částky, ale musíte s nimi do začátku počítat. Jakmile Váš projekt začne žít sám, bude to lepší a lepší.

 

Závěrem

Podnikání na internetu rozhodně není zadarmo, ale při rozumném uchopení, jde o variantu jak oslovit velké množství lidí za přijatelné peníze. V žádném případě se nedá cenově srovnávat s ostatními druhy podnikání. Jako všude i zde existují levná až extrémně drahá řešení.

 

Rada na závěr

Vše si dobře promyslete, nepospíchejte, udělejte si průzkum Vaší konkurence a pusťte se do díla.

 

 

Pokud potřebujete poradit či znát náš názor na Váš projekt, kontaktujte nás. Cena bude stanovena dle rozsahu Vašich požadavků.

 

Autor: Bc. Petr Šafránek

 

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.