lawStáhli jste si na stránky někdy obrázek nebo použili nějaký text? A nekradete náhodou?

Vážení čtenáři, dnes Vám budu vyprávět o takové fámě, která mě neustále provází a slýchávám jí od lidí, kteří mají internetové stránky a dokonce i od některých mých známých. Ta fáma zní „Když uvedu odkaz, nebo autora, tak je to v pohodě.“ No….není. Je to až s podivem, že lidé, kteří by v životě nic neukradli, přistupují s takovou laxností k autorským právům. Mnoho lidí je dokonce vytěsnilo ze svého života až takovým způsobem, že je neřeší vůbec.

Ano internet je skvělá věc, dá se na něm najít vše, neplatí však, že vše je zadarmo. Lidé mají takovou vlastnost, s kterou jsem se setkal již mnohokrát, když o nic nejde nebo jsou si dokonce jistí, tak se ptají (možná aby vypadali chytře před ostatními), když ale něco neví nebo jen zdánlivě tuší, že by to nemuselo být, tak jak si myslí, mají tendenci to ignorovat či přehlížet.

 

JAK TO TEDY S TĚMI OBRÁZKY A TEXTY JE?

Zkrátka když si stáhnete obrázek či použijete text bez souhlasu autora, porušujete autorská práva a hrozí Vám nepříjemnosti. Je jedno kolikrát jste uvedli odkaz na autora, že jste mu poděkovali a jeho jméno je přes celou Vaši stránku, zkrátka porušujete zákon (existují ale jisté výjimky, viz. níže).

 

JAK SE K TOMU POSTAVIT?

Zkrátka buďte poctiví, nevěšte hlavu a postavte se k tomu čelem. U textu existuje několik výjimek, např. citace - u krátkých textů můžete citovat celý článek, u delších část, vždy s odkazem odkud text pochází.

U obrázků musíte kontrolovat licenci. Pokud chcete obrázky zdarma, uvedu Vám na konec nějaké odkazy na servery s volným obsahem. Přesto opět připomínám kontrolovat licenci. Obrázky pro komerční i nekomerční užití s právy na jakoukoliv změnu obrázku mají licenci CC0. Existuje ale celá řada licencí, které si už jistě najdete sami, například komerční užítí s právy na změnu, ale s uvedením autora atd kombinací existuje mnoho.

 

KDE NAJÍT VOLNÉ OBRÁZKY?

Pro prvotní vyhledávání můžete zkusit Google, napište hledaný obrázek, překlikněte na obrázky, klikněte na vyhledávací nástroje, práva k užití a vyberte si požadovanou licenci. Tím to ale nekončí, vždy jděte na zdrojovou stránku a opět se přesvědčte o licenci. Někdy se stává, že je u obrázku licence pro vyhledávání Google špatně namapovaná.

Bez problémů byste ale už měli být u následujících fotobank jako je www.pixabay.com či yernju.com. Zde najdete obrázky kompletně zdarma, doporučuji si ale odkaz na obrázek vždy schovat, kdybyste někomu museli něco dokazovat.

Pokud se nespokojíte s volnými obrázky, zbývají Vám potom dvě možnosti, buď za ně utratit pár korun a slovo pár myslím opravdu vážně, vždyť ceny obrázků startují už okolo 30 Kč za velmi kvalitní a profi obrázky. Pokud si ani tady nevyberete, není problém si udělat pár fotek.

Nezapomeňte, že autorská práva se vztahují i na hudbu, chcete-li tak použít nějaký podkres např. pro Vaše video, podívejte se např. na youtube.com už i tam se snaží rozvíjet Vaší kreativitu a nabízejí Vám stovky hudebních děl od nezávislých, ale i známých interpretů pro Vaši tvorbu plně zdarma a s licencemi.

 

ZÁVĚREM

Každopádně jak byste se cítili Vy osobně, pokud by si z Vaší stránky někdo stáhnul fotky, které jste fotili, nebo článek, který jste psali a použil si ho pro svou propagaci? Ono ve výsledku možná ani nejde tolik o nějaký ušlý zisk (pokud obsahem Vašeho článku nebyla mapa k pokladu), ale především a prvotně o slušnost.

Tak příště až si budete chtít stáhnout nějaký ten obrázek, ověřte si licenci nebo napište autorovi, třeba ho tím dokonce potěšíte.

Zkrátka buďte normální, fér a ostatní se budou stejně chovat k Vám.

 

Tímto článkem jsem nechtěl nijak zacházet do přílišné hloubky, pro ty z Vás, které téma zajímá a chcete se dozvědět více, klikněte zde.

 

Autor: Bc. Petr Šafránek

 

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.