portraitKdyž jsem chodil na základní školu, vysnil jsem si finanční obnos, který chci jako dospělý vydělávat. Částku jsem vnímal jako hranici úspěchu. Úspěchu, který mi zajistí spokojený a bezstarostný život. Když jsem se po několika letech na hranici dostal, žádný pocit uspokojení, radosti nebo úspěchu se nedostavil.

Naopak, byl jsem nespokojený, že se necítím tak, jak jsem si vysnil. „Asi jsem si stanovil laťku moc nízko“, říkal jsem si. Tak jsem si ji opět zvednul a za několik dalších let znovu překonal, opakoval se stejný problém. Žádný pocit uspokojení, radosti, nic.

Začal jsem se zajímat o příběhy „bohatých lidí“, o příběhy lidí, kteří jsou na tom tak, jak jsem chtěl být já. Začaly se množit rady, že honbou za penězi se štěstí nedostaví. Zpočátku mi to znělo jako klišé, které říkají „bohatí“ protože mají peněz skutečně hodně.

Uvědomil jsem si ale, že z perspektivy mnohých i já mám vlastně dost peněz a v jejich očích jsem já ten bohatý. Vše je jen o úhlu pohledu a kontextu, ve kterém žijeme. V nastavení našeho myšlení.

Došlo mi, že potřebuji restart a své cíle a vnímání úspěchu přehodnotit. Můj nový cíl neměl v sobě obsaženo žádné číslo, nesplňoval kritéria SMART (mnemotechnická pomůcka pro stanovení cílů používaná v koučingu, více zde), byl velmi prostý, chtěl jsem se považovat za úspěšného člověka.

Ano, můj cíl jsem obrátil směrem k sobě. K cíli nevedla konkrétní činnost, ale změna. Změna nastavení mého myšlení. Abych k cíli došel, musel jsem si uvědomit, co mě dělá spokojeného, šťastného – tak jsem totiž začal vnímat úspěch. Ne jako společenský status, který přisuzují člověku lidé kolem něj, ale jako stav, kdy sám jsem se sebou spokojený, mám dobrou náladu a chuť dělat nové, jelikož v nich vidím smysl.

Začal jsem hledat práci, která mi bude dávat smysl. Práci, jejíž výsledky budou přinášet lidem v mém okolí přidanou hodnotu, práci, ve kterou budu věřit. Podařilo se mi to. Dnes každý den vstávám s pocitem štěstí a radosti, že se můžu podílet na něčem, čemu věřím.

Uvědomil jsem si, že úspěch není konečný stav, kterého chci dosáhnout za ohraničený časový úsek, ale úspěch je, cítit se každý den skvěle, mít energii dělat nové věci a být sám se sebou spokojený.

Honba za penězi a bobtnáním peněženky nám žádný pocit úspěchu, štěstí nepřinese. Pokud si to stále myslíte, přehodnoťte to. Také jsem tomu zpočátku nevěřil, ale je to tak, cesta ke štěstí, k úspěchu je tak prostá, je v každém z nás.

 

PODĚKOVÁNÍ REDAKCE

Velmi panu Weisserovi děkujeme, že se s námi podělil o svůj příběh, který bude jistě silnou motivací pro mnohé z Vás. Přidal tak další kousek do skládanky, o který to Vy, při hledání štěstí, budete mít jednodušší.

 

Autor: Jan Weisser

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.