person

Život, neexistuje přesný návod, pravidla, harmonogram. Každý jsme jiný a tak i naše životy. Život není jen přímočará cesta, která je osázena určitým počtem milníků, které musíme dosáhnout v určitém věku a tak i věk je jen číslo. Copak je někde pevně dáno, že do 30ti se musíte oženit/vdát, že v 35 musíte mít dům s bazénem a že musíte být majitel či ředitel úspěšné firmy?

To vše jsme si do hlavy nahráli my a stejně tak můžeme i libovolně mezi těmito kroky přeskakovat, dát si pauzu či vše absolutně změnit. Máte plné právo udělat si čas, abyste zjistili jaký je ten smysl vašeho života. Není divu, že na to často zapomínáme – všichni jsme byli nuceni k tomu, naplánovat si život ještě když jsme ani pořádně nevěděli, co chceme „Nejdřív střední, pak vysoká, pak super práce“. A tak často mnoho lidí nenávidí svojí práci, ale přesto do ní chodí, protože mají pocit, že potřebují dokončit svůj plán. A tak pomalu plujeme, čas pomalu odtikává, my si se snažíme odškrtnout si další položku ze seznamu a jednoho rána se vzbudíte s depresí, zdrcení a nevíte proč. Přesně tak si nevědomky ničíme své životy a není to jediná příčina.

 

 

ŽIVOT SI NIČÍME VÝBĚREM ŠPATNÉHO ČLOVĚKA

Často od lidí slýchávám „Ale já nechci být sám.“ Tím je v podstatě řečeno vše. Nejdříve by se člověk měl naučit být sám, poznat sám sebe, dokázat žít sám se sebou, potom je teprve připravený hledat toho pravého partnera. Pokud vaše pocity pramení pouze z potřeby nebýt sám, ocitne se tak vedle vás v podstatě kdokoliv. Takhle to chcete? Časem zvyk, nalhávání si, že takhle to mají všichni, ženy jsou hloupé, chlapi jsou bordeláři. Opravdu? Já například svou ženu bezmezně miluji a vím, že ona mě. Slyšel jsem nesčetněkrát „Počkej za rok, počkej za 3, za 5 za 20.“ Jakoby lidé chtěli mít neustále pravdu a mohli pak říct „Já to říkal.“ Jsme spolu 5 let a není den, kdy bych se na ní netěšil. Není den, kdy bychom si neměli co říct. Není den, kdy bychom se spolu nesmáli. A to myslím opravdu vážně, nepřibarvuji.

 

ŽIVOT SI NIČÍME, KDYŽ NECHÁVÁME SVOU MINULOST URČOVAT NAŠI SOUČASNOST

Některé věci, které nás za život potkají, jsou zkrátka nevyhnutelné. Každý včetně mě se potkal se žalem a lítostí doprovázeného často pořádným citovým zmatkem. Někdo se tak může cítit až bezcenný. Mnoho lidí se v životě utápí a vzpomíná právě na takovéto okamžiky a vlastně zapomíná, že každá chvíle, která není špatná, je dobrá a že život je z 99% fajn. Zkrátka nesmíte dopustit, aby některý z minulých negativních okamžiků formoval váš osud – všechny ty momenty a slova teď nic neznamenají. Pokud dovolíte, aby každá negativní zkušenost ovlivnila váš pohled na sebe, pak se váš život stane velmi negativním. Jen si představte, kolik příležitostí by vám uniklo nebo byste je vzdali jen proto, že vám někdo před 3 lety řekl, že jste k ničemu. Vnější pohled na vás se může absolutně lišit, záleží na tom, kdo vás hodnotí, pro někoho jste génius, pro někoho nula, tak to ale bude vždy. Záleží jen na tom, zda vy sami opravdu víte, kdo jste.

hiker

 

ŽIVOT SI NIČÍME, KDYŽ SE SROVNÁVÁME S OSTATNÍMI

Množství peněz v bance nemá žádnou spojitost s výší vašeho intelektu a nevypovídá nic o tom, zda jste šťastní. Počet vašich fanoušků na facebooku nezvyšuje ani nesnižuje váš význam coby lidské bytosti. Člověk, který je 10x tak bohatší než vy není 10x tak hodnotnější bytostí než vy a nikde není psáno, že je 10x tak spokojenější. Občas jsme tak zaměstnaní tím, co se líbí kamarádům, co zajímá celebrity, že nám to doslova brání porozumět a ocenit sami sebe. To končí nezdravou potřebou cítit, že jsme důležití a někdy až dokonce vytvářením falešného zdání, aby si ostatní mysleli, že jsme úspěšní.

 

ŽIVOT SI NIČÍME, KDYŽ POPÍRÁME SVÉ POCITY

Mnozí z nás se bojí říct, co cítí. Přemýšlíme tolik nad důsledky, že to co cítíme, dusíme pod povrchem. Nechceme, aby ostatní věděli, že máme strach, že nám na někom záleží nebo čeho chceme dosáhnout. Ale to přeci není žádná hanba, naopak pokud budete otevření, uleví se vám, a když mluvíte pravdu, lidé si začnou vašeho názoru vážit. Nebudete jeden z těch, co všechno odkývá. Nesázejte na samozřejmost a řekněte svému partnerovi, kamarádovi, že vám na něm záleží. Řekněte své mámě, že ji milujete. Stoupněte si někdy před zrcadlo a pochvalte se. Otevřete se, buďte stateční!

 

ŽIVOT SI NIČÍME, KDYŽ PŘESTANEME MÍŘIT VYSOKO

Cítíte na konci každého dne, že si užíváte život? Vždy když se spokojíme s něčím méně, než s tím o co jsme usilovali, zradíme sami sebe a postupně ničíme náš potenciál. Kolik Leonardů da Vinci zrovna teď připravují kávu šéfovi, nebo třídí faktury, protože musí platit nájem a daně tak jako všichni ostatní, nebo protože je to jednodušší, než se honit za svými sny a nebo zkrátka proto, že se od vás očekává, že budete makat v kanceláři.

 

Nedovolte, aby ani jedno z výše uvedených dále ničilo váš život. Láska, práce, život, to vše je propojené. Každý jsme jiný a zasloužíme si neobyčejnou práci stejně tak jako neobyčejnou lásku. Teprve potom projdeme touhle zkouškou, tímhle životem.

 

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.