Občas se stane, že ztratíte svůj kompas. Najednou si nejste jisti, zda svou práci máte rádi nebo ji děláte jen kvůli penězům. Nevíte, zda směr, kterým se upírají vaše kroky, je stále tím směrem, kterým jste se kdysi vydali. V okamžicích takové nejistoty je dobré položit si následující otázky, které vám pomohou najít odpověď.

hiking 

 

1. KDYBYSTE NEMUSELI PRACOVAT, JAK BYSTE VYPLNILI VOLNÝ ČAS?

Pokud chodíte do práce, volný čas většinou trávíte s rodinou, na procházce, relaxem. Tady se ale bavíme o konstantním volnu, které lidé nakonec vyplní něčím produktivním. Co by to bylo u vás? Zkuste se nad tím zamyslet, napsat si pár nápadů, jak byste vyplnili volné dny, jeden si vyberte a zkuste se podle něj řídit následující volný den.

  

2. JAKÉ OTÁZKY SI ČASTO KLADETE?

Nad čím rádi přemýšlíte, co rádi čtete, co vás nejvíce zajímá online? Vaše okolí, které jste si okolo sebe vytvořili, je plné receptů a skrytých vášní, které jen čekají, až je objevíte.

 

3. KDY NAPOSLEDY JSTE ZAPOMNĚLI NA VŠE OKOLO?

Když děláte něco srdcem a vidíte v tom smysl, často se stane, že doslova zapomenete na svět okolo. Čas, hlad, žízeň, nic z toho najednou neexistuje, jak moc jste ponoření do toho, co děláte. Právě tyhle věci pro vás mají význam. Kdy naposledy jste se tak cítili?

children 

4. ČÍM JSTE BYLI JAKO DĚTI POSEDLÍ?

Vzpomeňte si na to, pro co jste byli jako malí zapálení, co vás emocionálně naplňovalo. Stavěli jste si rádi LEGO, psali příběhy, opravovali věci? Často jsme se museli od našich milovaných věcí postupem času odtrhnout, ať už z nedostatku času nebo tlaku např. rodičů, společnosti, kteří po vás chtěli, abyste něčeho dosáhli (zde je většinou spojitost s penězi). Projděte si vše, pro co jste byli nadšení a popřemýšlejte, zda by se něco nedalo využít a znovu rozvíjet. Pokud ne, tak proč?

 

5. DOVOLILI JSTE SVÉMU SNU, ABY SE USKUTEČNIL?

Všichni máme své sny, ale mnoho z nás se je bojí naplnit ze strachu, že přijdou o peníze nebo že neuspějí. Zkuste nad svými sny začít přemýšlet trošku pozitivněji a ptejte se sami sebe jak sen uskutečnit, než přemýšlet nad tím, že se stejně nepovede. Zkrátka zdržte se negativních myšlenek a místo toho udělejte každý den nebo týden něco, co vás posune blíže ke splnění vašeho snu.

 

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.