V poslední době jsem dlouho nečetla na internetu o zrcadlení vlastností až na dnešek, který mě překvapil existencí zrcadlení. Mnoho lidí věří na zrcadlení a velmi často si jej plete s projektováním svých představ do vlastností druhých. Pojďme se tedy podívat na to, co je zrcadlení a co projekce. 

rain 2538429 1280

  

Zrcadlení je určitý proces, ke kterému dochází při vzájemné interakci mezi dvěma jedinci obvykle v nepříjemné situaci, cílem zrcadlení je dotyčného přesvědčit, že ten jenž proti němu stojí mu zrcadlí jeho nedostatky nebo dostatky. Co myslíte převládají nedostatky nebo dostatky?

Téměř vždy převládají nedostatky. Z hlediska psychologické definice je Zrcadlení promítáním nevědomé stránky nás samých do druhých osob. De facto jde o projekci popírané nevědomé části člověka nebo ještě lépe řečeno: Jedná se o proces při kterém dochází k vyzdvihnutí naší nevědomé stránky k uvědomění si, že popíráme své nevědomí. Je to až moc složité, co říkáte?Upřímně sama jsem v tomto ohledu velmi skeptická, ne po psychologické stránce, ale po stránce ezoterické. 

Mnoho známých novodobých spisovatelů se zmiňuje velmi rádo o Zrcadlení, avšak zde nastává otázka, jestli jde o skutečné zrcadlení a nebo projekci vlastních představ a předsudků o vlastnostech a nebo charakteru druhého člověka. Teoreticky k procesu dochází, když vyplavou na povrch určité vlastnosti druhého, které nás nějakým způsobem evokují a mnohdy i dokonale vytáčí, čímž si tvoříme určité postoje k vzájemné interakci při výměně názorů. Dostáváme se tak do stínu Zrcadel.

Necítíte li se sami sebou jistí, rozbijte všechny zrcadla, protože vám jenom pletou hlavu a tvoří stín dokonalého obrazu v zrcadle

Pojďme si, ale ještě vysvětlit co znamená projekce a jaké jsou mezi tím rozdíly. Projekce je proces, při kterém dochází k přisouzení vlastností druhému člověku na základě vlastností, které o sobě víme nebo nevíme. Je to vědomé i nevědomé promítání a připisování vlastních žádoucích i nežádoucích psychických procesů a vlastností, záměrů a tendencí jiným osobám. Lidově řečeno podle sebe soudím tebe. Je tedy logické, že se velmi snadno můžeme ocitnout v pasti, kterou jsem nazvala ve stínu Zrcadel.

Prvně je potřeba si uvědomit, že jsme se narodili do nějakého prostředí a osobám, které žili určitou dobu v nějakém prostředí a protože jim přijde to prostředí samozřejmé, vznikají programy, které pak projektují do svých ratolestí a učí je de facto svým programům v domnění, že jsou jiné než ty, co se naučili od svých rodičů. Dochází pak k pokřivenému pohledu na skutečnost výchovy ratolestí. 

V čem je tedy skutečný rozdíl mezi zrcadlením a projekcí? V tom, že se obě věci velmi tence prolínají, nelze nikdy hovořit o tom, že jde jen o zrcadlení a nebo jen o projekci, vždy jdou tyto pseudofokusy ruku v ruce, avšak jeden podstatný rozdíl tu je a to, že Zrcadlení je určitá metoda opírající se o definici projekce a ta je psychickým procesem. 

Říká se, že metodou zrcadlení lze dosáhnout dobrých výsledků v psychoterapii a dobře tak zaktivovat sebereflexi, tak, aby byl klient popostrčen ve správném směru.Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, buďte opatrní, je sice velmi efektivní, ale také i destruktivní, je zde určité riziko, že labilní jedinci mohou snadno propadnout ještě hlouběji do projekce a jejich život pak naopak může být ještě depresivnější, proto tato metoda patří do rukou skutečných odborníků na slovo vzatých.

Co tedy sdělit závěrem, buďte sami sebou a pečlivě zvažujte komu svěřujete svoji duši, jinak se totiž může stát, že se ocitnete ve stínu Zrcadel. 

Helena
Autor: HelenaWebsite: http://evoluce4.webnode.cz/
O autorovi
Jsem máma od dětí, která vnímá svět originálním způsobem. člověk musí znát svou hodnotu a stát si za ní. Musí mít naději na lepší zítřky, protože jinak ztrácí víru a pevnou půdu pod nohama.