David TesařVážení čtenáři,

první článek o úspěšných podnikavých lidech ze sekce O úspěšných je na světě. Sérii zahajujeme úspěšným mladým energickým podnikatelem. Doufáme, že zde naleznete motivaci i inspiraci do Vašeho nového života.

David je spolumajitelem mladé kreativní firmy Emporia s.r.o., zabývající se inovacemi ve světě finančních produktů. Firma si, jak několikrát zaznělo při rozhovoru a na čem si David dává velice záležet, zakládá na lidském přístupu.

Jaká byla tvá životní cesta až dosud?

Vše pro mě začalo na střední škole, kde jsem studoval obor IT a dospěl jsem k závěru, že se tímto v budoucnu živit nehodlám. Naopak jsem si uvědomil mé řečnické schopnosti a zprvu mě napadlo pracovat jako tiskový mluvčí. Život mi, ale přichystal jinou cestu. Po ukončení studia přišla asi ta nejzásadnější změna v mém životě, nastoupil jsem k obchodníkovi s cennými papíry jako broker (obchodník). Zde jsem se naučil to nejdůležitější ve světě byznysu, jednání s lidmi a odolnost proti velkému stresu. Většina lidí si totiž neuvědomuje skutečnost, že obchod s akciemi není spořící účet a o svůj vklad mohou přijít, když k takové situaci dojde, jste vystaven obrovskému tlaku emocí, což není nijak příjemné, ale jak říkám, za tuto zkušenost jsem rád, jelikož to pro mne byla obrovská škola. Bohužel po roce jsem poznal, že peníze se zde vydělávají na klientech, ať klient vydělá či prodělá, firma odchází s výdělkem.

Po této životní zkušenosti nastala jedna pro mne z úsměvnějších etap. Nastoupil jsem do malé pobočky banky v Praze na Florenci, kde jsme byli tři zaměstnanci včetně ředitelky, denně 15 zákazníků a já si po třech měsících uvědomil co opravdu dělat nechci a to být zaměstnanec. Nic proti zaměstnancům, ale hned Vám vysvětlím mé stanovisko. Nešlo o peníze, jak jistě mnohé napadne, jsem v jádru poměrně skromný člověk, ale po tom co mi přišla má první výplatní páska a já si srovnal co vše za tyto peníze dělám, mě vadilo vysoké zdanění mé hrubé mzdy. Dalším důvodem pro mě byl můj problém s uznáváním autorit. Pokud bych měl pod někým pracovat, potřebuji si ho vážit a vzhlížet k němu jako k vzdělanějšímu, šikovnějšímu a moudřejšímu. Mým vedoucím byla asi jen o tři roky starší ředitelka. Vždy jsem si představoval, že ředitel pobočky je vysoce vzdělaný člověk, který mluví minimálně anglicky a zde jsem bohužel cítil, že jsem vzdělanější než ona. Třetím faktorem byla nespokojenost s morálními zásadami. Každá banka má své produkty a vy je musíte nabízet ať se Vám líbí či ne. Když za Vámi potom přijde klient, nemůžete mu přeci prodat něco a ještě ho přesvědčovat o jeho správné volbě, když víte, že u jiné banky mají lepší produkty a vy nenabízíte ten TOP? Nemohu přeci prodávat službu, které nevěřím. Pracovní poměr jsem tedy ukončil a ...

Začal jsem kariéru finančního poradce. Jednalo se o jednu z největších firem zabývající se finančním poradenstvím v ČR a já si říkal, že je to konečně ono, peníze, kariéra, mladý kolektiv, proklientský přístup. Ze začátku šlo vše hladce, ale po nějaké době růstu firmy, jste se pomalu stával jedním z mnoha a svoboda v rozhodování co lidem nabídnout byla menší i přesto, že jsem se vypracoval na manažerskou pozici. A já chtěl inovovat, vymýšlet, dělat něco navíc. Také jsem zde postrádal lidský přístup. Schůzka s klientem končí a přijde oblíbená část, "Vše platí, ale jen pokud mi dáte 20 kontaktů." Velké množství klientů mi říkalo, že raději obětují 5 tisíc, nežli 20 kontaktů. Vždy jsem věřil a věřím, že pokud udělám kvalitní službu, tak se za mnou lidé budou vracet protože dobré věci reklamu nepotřebují.

Emporia 1"A tak jsme založili firmu s lidskou tváří, naší Emporii," pyšní se právem David. Nikdy nechceme a nebudeme a to si osobně kontroluji, mít luxusní kanceláře. Chceme zde mít domácké prostředí, aby se klienti cítili jako doma. Každý kdo totiž navštíví klasickou banku si musí nutně uvědomit kolik to vše stálo. Dále si dáváme záležet abychom pro náš kolektiv vytvářeli prostředí úspěchu a pohody. Pokud nás navštívíte, pochopíte, že si na nic nehrajeme a naproti Vám nebude sedět žádný panák v obleku, ale člověk podobný Vám. Ve většině firem jsem se setkal se striktně daným oblekem a kravatou. Jednou můj kolega přišel se spatně uvázanou kravatou a byl vykázán z pracoviště. Myslím, že takovýto přístup není dobrý ani pro klienty ani pro kolektiv. S tím také souvisí, že do našich řad nenabíráme každého. Osobně dohlížím aby byla dodržována zkušební doba a kolega mohl dokázat co v něm je či není. Vzájemně potom neokrádáme o čas jeden druhého a v hlavní řadě klienty.

Věděl jsi vždy, že budeš podnikat?

Sám na sebe pohlížím jako na podnikatele až od doby kdy jsme založili firmu. Předtím jsem pracoval na IČO, ale v mých očích je podnikatel ten kdo má pod sebou lidi, firmu apod. V podnikání mi velice pomohl můj dar, vždy vycítím kdy něco začít a také skončit. Když se ohlédnu zpět, jen mě to o mém daru utvrzuje. Vlastně jsem nikdy neřešil jestli budu podnikat nebo ne, jestli budu mít peníze nebo ne. Vždy jsem si říkal, že pokud budu dělat něco co mě bude bavit, uživí mě to, budu podnikat s čistým svědomím, peníze pak přijdou sami.

Jaké vlastnosti by podle tebe měl/neměl mít začínající podnikatel?

Emporia 2

Měli byste mít odhodlání a vizi. Bez odhodlání to nejde a pokud nemáte vizi, pak jděte podnikat s někým kdo jí má a s kým jí sdílíte.

Dodržujte morální zásady a čistotu, pokud odvedu špatnou nebo předraženou práci klient už se ke mě nevrátí.

Neměli byste mít materiální sny, z jednoho jednoduchého důvodu. Materiální sny se začnou plnit sami, pokud chcete dům, auto, jachtu to vše je produkt Vaší činnosti, tohle vše budete mít, ale dál nemáte co rozvíjet. Oproti tomu stojí sny nemateriální, například, že se má firma bude rozvíjet, bude obchodovat čistě, na tom všem jde neustále pracovat a mít dobrý pocit. Mějte tedy materiální sny jako nástavbu těch nemateriálních.

Nehrajte si na něco co nejste. Z mých zkušeností v ostatních poradenských firmách je obrovská skupina lidí zadlužených. Je těžké se ztotožnit s tím, že v hlavě máte vydělané miliony a na účtu kontokorent.

Analyzujte si obor a tím i míru rizika, v kterém chcete podnikat. Je krásné mít vizi e-shopu s výpočetní technikou, ale v dnešní době je trh již natolik přehlcený, že se Vám těžko povede podnikat profitabilně.

Mějte hlavu v oblacích, ale nohy pevně na zemi.

Nebuďte namyšlení a buďte otevření novým věcem, jinak se k velkým obchodům nikdy nedostanete.

Měl jsi strach?

Neměl, jelikož jsem již před tím dělal na IČO. Firma je samozřejmě něco jiného, takový vyšší level. Podle mého, ale ten kdo nechce podnikat a nedělat sám na sebe, má jen strach ze sebe samotného. Pokud si spočítáte kolik vyděláte jako zaměstnanec, zjistíte, že v podstatě 40% z částky, kterou byste mohli vydělat na IČO, platíte zaměstnavateli za to, že máte stálý přísun práce, měsíční výplatu a domů můžete jít s čistou hlavou. U podnikání to takto nefunguje, zde na sebe berete vždy určitou míru rizika.

Jak bys popsal svoji povahu?

Jsem výřečný, přátelský, upřímný realista. Co se týče mé "slabší" vlastnosti, potřebuji si vždy vše ověřit, což je znak jisté nedůvěry. Jsem rád středem společnosti.

Co je podle tebe štěstí?

Mít pohodu, neřešit základní věci, dělat to co mě baví a mít člověka, o kterého se mohu opřít a důvěřovat mu. Naopak neštěstí je pro mě, když mi někdo nevěří nebo jsem obviněn z nepravdy.

Co je tvůj největší životní úspěch?

Jsem hrdý sám za sebe, kam jsem se osobnostně dokázal posunout.

Jaké je tvé životní moto?

Jestliže jste si stavěli vzdušné zámky, není Vaše práce ztracena, postavíte-li pod ně nyní základy. 

Jaký je tvůj vzkaz pro naše začínající podnikatele / budoucí milionáře?

Aby každý žil svůj život a svůj sen, ne život svého vedoucího nebo ředitele firmy. Pokud chcete něco změnit, změňte to. Dělejte věci tak, abyste se za sebe nemuseli nikdy stydět.

 

Autor: Petr Šafránek

Pokud se domníváte, že bychom měli napsat i o Vás, dejte nám o sobě vědět na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.