Dnešní příběh se dá popsat jako srdeční. Ondra Vám v něm poví, jaké to je i při zaměstnání podnikat srdcem a že se vyplatí dělat to, co milujete. Za nás velký palec nahoru, nejen protože jsme milovníci kávy, ale především za Ondrovu vůli a cit!

DSCN2269

ONDRO, POVĚZ NÁM NEJDŘÍVE NĚCO O COFFEE TO HOME

Ahoj všem, díky moc za možnost rozhovoru! Abych něco řekl o naší službě, nabízíme předplatné balíčků s výběrovou kávou z českých pražíren. Každý měsíc přijde předplatiteli jeden balíček složený ze tří menších balíčků různých výběrových káv. Většina pražíren se pochopitelně soustředí na prodej vlastní kávy a logicky nemají tolik druhů. A v tom je právě naše síla, protože my máme v portfoliu většinu pražíren, můžeme nabídnout zákazníkovi pokaždé jinou kávu, i kdyby měl předplatné na celý rok. Naší přidanou hodnotou je tedy různorodost, díky které mohou lidé objevovat chutě, vůni a s každým balíčkem zkusit něco nového a zamilovat si toto lákavé odvětví.

 

1) JAKÁ BYLA TVÁ ŽIVOTNÍ CESTA AŽ DOSUD?

Jako první dílčí věc vnímám studium na matematickém gymnáziu, kde převládalo logické uvažování nad kreativitou. Ta druhá byla moje záliba - florbal, kde je naopak mnoho týmové práce a lidského přístupu. Díky oběma těmto etapám jsme se poznali s mým společníkem.

Na vysoké škole jsem působil ve studentské unii, kde jsem si zamiloval marketing, na kterém mě oslovila právě kombinace analytických schopností s kreativitou, která mi do té doby v životě tolik chyběla. Součástí mého působení byly i schůzky s partnery, při kterých se přirozeně pila káva, netvrdím, že výběrová, ale stačilo to, abych k ní získal vztah.

Další zkušenosti jsem nabral za mou kariéru vedoucího v e-shopu Chlapská zásilka, kde jsem se dostal poprvé do kontaktu s byznysem a pochopil, že to je ta pravá cesta pro mě. Krásně se to začalo spojovat v jedno, marketing, vášeň pro byznys a pak přišla poslední tečka, když si moje maminka koupila kávovar, na kterém už bylo možné vytvořit nějaký ten latteart. Začal jsem se zajímat o literaturu o kávě, hledat postupy, jak latteart zdokonalovat a káva mě naprosto pohltila.

Když za mnou přišel můj nynější společník, že má již založený projekt Coffee to Home, nebylo o čem přemýšlet. Nápad tedy nebyl můj, ale již od začátku to pro mě byla srdeční záležitost z mnoha úhlů pohledu.

 

2) CO BYL IMPULZ K TOMU ZAČÍT PODNIKAT?

Určitě jsem se chtěl přiblížit nezávislosti. Zároveň jsem byl smířený, že jakmile člověk podniká, tak nemá neomezeně času (alespoň ze začátku). Může ale svobodně uplatnit svou kreativitu, plánovat a vymýšlet. Takže ano podnikání zabírá mnohem více času, ale je to ten čas, který já chci a kdy chci.

 

3) CO JE PRO TEBE PODNIKÁNÍ?

Protože jsem od malička soutěživý člověk, beru podnikání jako hru v těžších podmínkách, která plně závisí na vašich schopnostech a jejíž smysl je najít tu správnou cestu k cíli.

 

4) MYSLÍŠ SI, ŽE PŘEDPOKLAD K ÚSPĚCHU JE VELKÉ PLÁNOVÁNÍ?

Plánování podnikání je určitě důležité, ale dle mého pohledu je důležitější umět se přizpůsobovat situaci, trhu, zákazníkům.

MAD 0891 

5) VĚDĚL JSI VŽDY, ŽE BUDEŠ PODNIKAT?

První známky přišly na vysoké škole, kdy jsem ještě přesně nevěděl v čem, ale věděl jsem, že chci.

 

6) CO BYL TVŮJ CÍL V DOBĚ, KDY JSI ZAČÍNAL S PODNIKÁNÍM?

Dosáhnout soběstačnosti. Dokázat se podnikáním živit a zároveň mít život, který mě bude bavit díky tomu, co dělám. Zrovna nyní jsem v bodě, kdy prožívám více stresu, jelikož musím své podnikání skloubit ještě s prací a věnovat se také mým blízkým. Přesně ale vím, v jakém bodě se nacházím a že je to jen dočasné.

 

7) MĚL JSI STRACH?

Ne, vůbec. Věřím, že když je člověk pracovitý a má dobrý nápad nebo se k nějakému přidá, tak úspěch musí přijít, pokud své úsilí nevzdá.

 

8) JAKÉ MÁŠ PLÁNY DO BUDOUCNA?

Chceme se rozšiřovat na Slovensko a zařadit slovenské pražírny. Brzy také chceme zavést službu, kdy když zákazníkovi zachutná určitý druh, bude si moci přes nás koupit větší množství. Za mě osobně by se mi líbilo mít do budoucna „svatou trojici“, Coffee to Home jako službu, pražírnu a kavárnu.

 

9) JAKÉ VLASTNOSTI BY PODLE TEBE MĚL/NEMĚL MÍT ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATEL?

Dobrý time management, selský rozum, dobře vycházet s lidmi, nebo od toho mít lidi. Vůle, srdíčko, vědět za čím kráčí. Chtít sám sebe stále posouvat dopředu.

 

10) JAK NEJLÉPE BYS POPSAL SVOU POVAHU?

Vnitřně sebevědomý, navenek středně. Srdcař ve všem co dělám, nerad prohrávám, logicky zaměřený. V rozhodování používám spíš mozek než emoce. Jsem přátelský, což někdy vede k tomu, že jsem zbytečně měkký. Pozitivní.

Zároveň dokáži dobře odhadnout, kdy je vhodná doba se posunout dále. Toto nastává, když mám pocit, že jsem již v daném směru za sebe odevzdal většinu a zároveň nikomu nic nedlužím. Je to pro mě důležité, protože chci dostát svým závazkům a nechci zneužívat ostatních. Do budoucna by to tak nedávalo nic nového mě ani druhé straně.

Degusta3

 

11) CO JE PODLE TEBE ŠTĚSTÍ?

Život, který mě bude naplňovat. Mít rodinu, která bude zabezpečená. Nedělat si starosti jestli máme na chleba a dělat práci, která mě baví.

 

12) CO JE TVŮJ NEJVĚTŠÍ ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH?

To, že mám plán, z kterého jsem nevykolejil a do kterého vše zapadá a jde dál.

 

13) JAKÉ JE TVÉ ŽIVOTNÍ MOTTO?

Nikdy neříkej nikdy, nikdy se nevzdávej, všechno jde, když chceš. Úspěšný člověk je ten, který vstal o jednou více, než byl sražený na kolena.

 

14) JAKÝ JE TVŮJ VZKAZ PRO NAŠE ČTENÁŘE/ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELE?

Chtít sám sebe zlepšovat, umět vytrvat když se nedaří a být pozitivní.

 

NAVŠTIVTE KÁVOU PROVONĚNÉ STRÁNKY COFFEE TO HOME

www.coffeetohome.cz

 

Autor: Bc. Petr Šafránek

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.