Dnes pro Vás máme opravdovou třešničku. Během rozhovoru s okouzlující šperkařkou Lenkou Šváchovou jsem se chvílemi cítil jako v Šifře mistra Leonarda. Málokdy se Vám podaří zpovídat člověka, bývalou učitelku, která zjistí, že to co dělá, není náhoda, ale že patří do prastaré generace uznávaných českých šperkařů. Právě to je příběh Lenky, která se o něj s Vámi právě teď podělí.

 

O 27JEWELRY SLOVY LENKY ŠVÁCHOVÉ

27JEWELRY jsou ručně vyrobené designové luxusní šperky, které vyrábím na zakázku přímo na přání klienta, které si může vybrat z mých kolekcí. Mimo kolekce pro nás není problém vytvořit šperk přímo na míru, aby tak lépe reflektoval osobu klienta. 27JEWELRY není zlatnictví a ani typické designerství, kde se pracuje většinou se stříbrem, my jsme se vydali možná lehce těžší cestou, ale díky tomu svým klientům můžeme nabídnout materiály jako je zlato, drahé kameny, diamanty, vše designově zpracované. Jsme tedy nová cesta pro všechny, co chtějí luxusní šperky, které mohou dostat v klasickém zlatnictví, ale s designovým a autorským přístupem.

 

DSCN2370 

 

1) JAKÁ BYLA TVÁ ŽIVOTNÍ CESTA AŽ DOSUD?

Dělala a vystudovala jsem úplně něco jiného :) např. grafickou školu, vysokou školu učitelství 1. stupně, protože toto zaměření je plné matematiky, přírodopisu, zkrátka celkového přehledu, po kterém jsem toužila. Učitelku jsem dělat nechtěla a tak jsem se po ukončení jednou stala :D, měla jsem totiž otevřené dveře v novém studijním programu. Přesto jsem od začátku věděla, že to není to, co chci dělat. Odjakživa mám ráda materiály a tvoření, nikdy jsem u ničeho ale nevydržela, potřebovala jsem změnit svoje techniky. Mým dlouholetým snem bylo naučit se pracovat se sklem a se stříbrem, ale přišlo mi to velmi obtížné, protože jsem se domnívala, že potřebuji minimálně sklářskou huť, ale stěhovat se do Nového Boru jako praktikant do hutě se mi opravdu nechtělo :). Jednoho večera kdy jsem brouzdala po internetu, jsem objevila začátečnickou sadu pro práci se sklem. Samozřejmě jsem jí ihned musela mít, dokonce jsem si na ní i půjčovala peníze.

Brzy mi došlo, že potřebuji lepší vybavení, všechny mé peníze z učení na škole šly tedy do vylepšování mých nástrojů. Když jsem měla plné krabice skleněných výrobků, chtěla jsem je dál použít a jako cestu jsem viděla naučit se pracovat s kovem. Jediná schůdná cesta byl zápis na učiliště zaměřené na zlatnictví a klenotnictví a opět studovat :), naštěstí mi zde vyšli vstříc a nechali mě studovat individuálně. Momentální situace tedy byla, že jsem učila na škole, do toho jsem se učila na učilišti a dále vyráběla mé skvosty. Tehdy mi došlo, že už nejde jen o hobby, protože tomu věnuji opravdu mnoho času.

Jednoho dne jsme měli rodinnou oslavu a můj strýček se mě zeptal, co vlastně dělám. Odpověděla jsem trošku se studem, že studuji zlatnictví. V tom se mu rozzářily oči a povídá „No to si děláš srandu! Víš, že máme historii zlatníků v rodině?“. Začala jsem tedy pátrat a zjistila jsem, že máme 8 generací zlatníků v rodině a patříme k jednomu ze čtyř z nejvýznamnějších pražských zlatnických rodů, měli jsme dům na Staroměstském náměstí a v Národním muzeu o nás ví paní, která zná veškeré detaily našeho rodu a dokonce přemýšlí, že by sepsala i miniknihu věnovanou přímo jen našemu rodu.

 

DSCN2367 

 

2) CO BYL IMPULZ K TOMU ZAČÍT PODNIKAT – MÍT VLASTNÍ ZNAČKU?

Určitě šlo o osobní rozvoj, ostatně kvůli tomu jsem šla i na vysokou školu. Dále mě baví seberealizace a špatně snáším nadřízené, to vše byla silná motivace.

 

3) VĚDĚLA JSI VŽDY, ŽE BUDEŠ PODNIKAT?

Nevěděla.

 

4) JAK TĚŽKÉ JE V DNEŠNÍ DOBĚ PRORAZIT S VLASTNÍ ZNAČKOU A JAK SE TI TO PODAŘILO?

Nejdelší etapa byla sama se najít. Dlouho jsem se formovala co a pro koho. Dále jsem bojovala s tím, že mě nikdo neznal. Překonat všechny tyto překážky byla asi ta nejtěžší část, která stála spoustu času.

Co se týče financí, tam byl vývoj jasný. Vše co jsem vydělala učením, šlo do budování značky a výrobků. Jakmile jsem nějaký prodala, vydělané peníze šly opět do rozvoje firmy. 2 roky jsem tedy vlastně nevzala z firemního výdělku pro sebe ani korunu.

 

5) CO BYL TVŮJ CÍL V DOBĚ, KDY JSI ZAČÍNALA S PODNIKÁNÍM?

Přinést lidem nový produkt, šperk, jehož filozofii lidé pochopí.

 

27JEWELRY MessyGold double earrings

 

6) MĚLA JSI BYZNYSPLÁN?

Neměla. Pokud nemáte hodně peněz, tak mě nenapadá člověk, který by tohle zkusil, po tom co si vše promyslel, protože jde opravdu o velké sumy.

 

7) MĚLA JSI STRACH?

Měla jsem strach ve chvíli, kdy jsem se rozhodla skončit s prací.

 

8) KDO JE TVŮJ TYPICKÝ KLIENT?

Lidé, kteří se chtějí ztotožnit se svým šperkem. Hodně jde o ženy okolo 30ti let, kterým zlatý šperk najednou začne dávat úplně jiný smysl, nechtějí šperky střídat, jsou schopné si na ně ušetřit a chtějí se odměnit.

 

9) PLÁNUJEŠ NĚJAKÝ BUDOUCÍ ROZVOJ?

Snažím se expandovat do ciziny. Dále rozvíjím svatební šperky.

 

10) ODKUD BEREŠ INSPIRACI PRO VAŠE KOLEKCE?

Nejvíc mě inspiruje materiál samotný. Redakce: „Takže liješ třeba zlato do vody? :) “ Klidně! Ale samozřejmě jde o spojení mnoha věcí, které člověk vidí okolo sebe, to vše ovlivňuje celkový výsledek.

 

DSCN2377

 

11) NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ZAKÁZKA/NÁVRH?

Každý člověk je pro mě zajímavý a každá zakázka speciální. A bizarnosti nedělám. Pokud se zakázkou nesouzním, tak ji nepřijmu.

 

12) PROČ 27?

27 je mé šťastné číslo, které mě provází celým životem. Narážím na něj v různých podobách na každém rohu.

 

13) TVŮJ NEJOBLÍBENĚJŠÍ MATERIÁL?

Zlato.

 

14) JAKÉ VLASTNOSTI BY PODLE TEBE MĚL/NEMĚL MÍT ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATEL/NÁVRHÁŘ?

Vytrvalost, ideály, vnitřní motivaci a cit pro přizpůsobení se na danou situaci.

 

15) JAK NEJLÉPE BYS POPSALA SVOU POVAHU?

Jsem paličatá :) detailistka, která se chce neustále zlepšovat.

 

DSCN2372

 

16) CO JE PODLE TEBE ŠTĚSTÍ?

Dobří lidé kolem.

 

17) CO TEBE ČINÍ ŠŤASTNOU?

Dobří lidé, dobré počasí a kladná zpětná vazba na mou práci.

 

18) CO BYS V ŽIVOTĚ CHTĚLA JEŠTĚ DOKÁZAT?

Chtěla bych, aby moje firma prosperovala a já bych tak měla více volného času. Samozřejmě vím, že až ho budu mít více, tak si ho zase zaplním něčím dalším, třeba se mi moc líbí navrhování bot :).

 

19) CO JE TVŮJ NEJVĚTŠÍ ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH?

Má samostatnost.

 

27JEWELRY NECKLACE Flower Constelation

 

20) JAKÉ JE TVÉ ŽIVOTNÍ MOTTO?

Když máš nápad, jdi s ním ven. Nefunguje? Uprav ho. A pak ještě 100x a uspěješ. Nápad je jedna věc, druhá jsou potom všechny ty ostatní maličkosti a elementy, díky kterým vše funguje.

 

21) JAKÝ JE TVŮJ VZKAZ PRO NAŠE ČTENÁŘE/ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELE/ŠPERKAŘE?

Jděte do toho a moc nezkoumejte. Když budete zkoumat, tak od toho třeba raději dáte ruce pryč, navíc problémy přijdou vždy z té strany, ze které s tím nepočítáte. Pokud máte vnitřní motivaci, jde všechno.

 

DSCN2395DSCN2369DSCN237927JEWELRY black Enamor double ring27JEWELRY Contentment27JEWELRY Drip27JEWELRY Drip DiamondCircle27JEWELRY EARRINGS Flower Hoop0227jewelry Enamor Turquoise Earrings27JEWELRY Lenka Svachova01627JEWELRY Lenka Svachova0327JEWELRY Precious FlowerThree ring27JEWELRY SimpleDrip1diamond WG 01a

 

27JEWELRY showroom - na objednání

Na Březince 14

Praha 5 150 00

www.27JEWELRY.com

 

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.