Vlasta DočekalováVlasta je okouzlující majitelka malé a proto velmi osobní realitní kanceláře Aba Real s.r.o., ve které se k Vám nikdy nebudou chovat jako k tuctovému klientovi. Díky svému optimistickému přístupu a schopnostem se dokázala prosadit i na tak přesyceném trhu jakým reality jsou.

"Vždy se snažím lidem nákup nemovitosti zpříjemnit. Ideálně ráda slyším od klientů, že je nákup bytu přes naši kancelář nijak nezatížil. Samozřejmě je pravda, že v tomto odvětví se občas nějaký zádrhel objeví, tomu se zabránit nedá, ale vše lze vyřešit. Jako příklad uvedu pronájem bytu klientovi, který měl těžší životní situaci, konkrétně se rozváděl, odjížděl na dovolenou a potřeboval se rychle přestěhovat. Byt byl nezařízený a tak mě požádal, zda bych mu nepomohla a řekl mi hrubou představu. Měla jsem volný víkend, a když se tedy vrátil z dovolené, měl byt kompletně zařízený.

Jsem ráda, když se na mě klienti mohou obrátit a spolehnout, ať v osm večer či v neděli odpoledne. U Aba Real s.r.o. se Vám nikdy nestane, že nabízenou nemovitost neznáme, jelikož na sebe nebereme nepřeberné množství nabídek jen kvůli výdělku."

 

Jaká byla tvá životní cesta až dosud?

Má životní cesta začala po absolvování hotelové školy, kdy jsem nastoupila jako zaměstnanec v Brně. Již v té době jsem měla představu, že si otevřu svou restauraci nebo kavárnu a stále mě tato představa, i přes existenci mé realitní kanceláře, neopustila a věřím, že se k ní jednou vrátím. Po roce v zaměstnaneckém poměru jsem odcestovala do Španělska za přítelem, kde jsem mu pomáhala s administrativou v jeho firmě. Stále jsem, ale toužila po restauraci a na poslední rok ve Španělsku jsem si jí také pronajala. Jelikož se jednalo o turistickou zónu, s provozem nebyl problém.

Bohužel jsem se z osobních důvodů vrátila do České republiky a nastoupila do hotelu jako provozní. Po 2 měsících se ale kompletně změnilo vedení, a jelikož si nový majitel přivedl svou provozní, já skončila na recepci. Po určité době jsem navíc začala dělat house keeping a starat se o pokojské a jelikož jsem se osvědčila, po roce jsem byla zpět na pozici provozní. Pracovní vztah jsem ukončila ze špatných personálních vztahů na pracovišti a také z osobních důvodů. V práci jsem totiž trávila dlouhé dny do noci a musela jsem se věnovat mé dceři.

ABA REAL 2Začala jsem tedy hledat práci s větší časovou flexibilitou a svobodou. V té době mě opět dohnala myšlenka otevřít si kavárnu, dělala bych tak co mě baví a nikomu bych se nezodpovídala. To ale neřešilo časovou flexibilitu, protože ze zkušeností vím, co provoz obnáší. S jistotou jsem ale věděla, že se již nechci vrátit do zaměstnaneckého poměru. Vzpomněla jsem si na konec kariéry v hotelu a ruskou klientku hledající byt, která neuměla příliš česky. Několikrát jsme se spolu bavili a ona mě požádala, zda bych jí s hledáním nepomohla. Najít byt se nám podařilo a tak jsem poprvé dostala provizi od realitní kanceláře za přivedení klienta. V té chvíli se mi v hlavě urodila myšlenka, že reality jsou ten správný směr. Práce s lidmi mě vždy velice bavila a navíc bych byla pánem svého času. Navíc jsem přesvědčena, že pokud se člověk snaží a není líný, tak si peníze bez problému vydělá. Našla jsem si tedy inzeráty realitních kanceláří a začala pracovat na IČO. V kolektivu jsem byla spokojená, ale po dvou letech začala mít realitní kancelář problémy s vyplácením provizí. A to byl ten okamžik kdy jsem se rozhodla založit vlastní firmu a posunout se v životě dál.

 

Co byl impulz k tomu začít podnikat?

Byla to souhra všeho, kdyby v minulých zaměstnáních fungoval kolektiv, možná bych tam vydržela o něco déle, ale i přesto bych hledala něco časově flexibilnějšího. U přechodu z realit na vlastní firmu už to byla jen otázka peněz. Konkrétně se mi nelíbilo srovnání, kolik člověk vydělá firmě a kolik z této částky potom vidí na svém účtu. Věděla jsem, že časová svoboda se mi opět o něco málo zhorší, ale poměr práce/volný čas byl pro mě přijatelný.

 

Věděla jsi vždy, že budeš podnikat?

Ano věděla, něco uvnitř mi to vždy dávalo najevo. Uvědomuji si svou vlastnost, že pokud jsem někde pracovala, dělala jsem vždy jako by to patřilo mně a snažila se vždy víc než ostatní. Proč tedy nežít pro svou firmu?

 

Co byl tvůj cíl v době, kdy jsi začínala podnikat?

Na začátku to samozřejmě byl start mé firmy a potom co jsme získali první klienty, jsem si přála, abychom se dále rozvíjeli a byli zde i za pár let. Nyní usiluji o rozšíření mé kanceláře o další pobočky.

 

ABA REAL 1Měla jsi strach?

Měla (úsměv). Jelikož jsem měla omezené finanční prostředky, firma musela začít vydělávat do 3. měsíců jinak by mi nezůstalo nic. Strach, ale z podnikání jako takového jsem neměla, věděla jsem přibližně, do čeho jdu, měla jsem do začátku hrstku kontaktů, a proto jsem byla přesvědčena, že to zvládneme. Jediná vrtkavá neznámá u realit je, že prodej může trvat i několik měsíců. Nikdy nemáte jistotu, za jak dlouho začnete vydělávat.

 

Jaké vlastnosti by podle tebe měl/neměl mít začínající podnikatel?

Nemít strach a začínat podnikání naplno a s velkým optimismem, protože nikdy nic nespadne z nebe a člověk musí zabojovat.

 

Jak nejlépe bys popsala svou povahu?

Jsem optimistka bojovnice, umím si jít za svým. A naopak o sobě vím, že méně důležité věci mi občas trvá dotáhnout do konce o trochu déle než ty důležité.

 

Co je podle tebe štěstí?

Moje rodina, má dcera, abych jí mohla dát krásný život, vzdělání. Mít práci, aby firma fungovala. A samozřejmě blaho mých blízkých.

 

Jaký je tvůj největší životní úspěch?

Můj největší úspěch je soubor malých úspěchů. Například spokojenost našich klientů. Jelikož koupě nemovitosti je většinou důležitější bod v našem životě. Těší mě, když se klienti vracejí a jsou spokojeni s našimi službami. Proto vím, že jim dáváme víc než ostatní realitní kanceláře.

Jaké je tvé životní moto?

Život je jak prázdná sklenice a záleží na tom, čím si jí naplníš, jelikož si to potom stejně vypiješ sám.

 

Jaký je tvůj vzkaz pro naše čtenáře/začínající podnikatele?

Nebojte se začít vydělávat sami na sebe a být svým pánem. Můžete ze sebe potom vydat o mnoho více než v zaměstnání.

 

 

Autor: Petr Šafránek

Pokud se domníváte, že bychom měli napsat i o Vás, dejte nám o sobě vědět na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.