Neříká si fotograf ani kameraman, je to umělec, který se za necelé dva roky vypracoval mezi žádaného profesionála, za kterého mluví jeho práce. Před fotoaparátem mu již pózovala celá řada známých modelek a jeho fotografie se objevily v takových časopisech, jako je například Playboy. Tohle je příběh Petra Zapletala a jeho ZlyArt.

Zlyart 5

ÚVODNÍ SLOVO PETRA ZAPLETALA

Tvořím fotky, které provokují lidi. Nejsem v ČR jediný, ale jsem jedinečný ve svém stylu focení, používám jiné světlo a jiný obraz než většina ostatních. Začal jsem se také věnovat natáčení provokativních videí, kde se s klientkou domluvíme na vyzývavém oblečení, tak aby mohlo vzniknout lechtivé video, nikoliv erotické. Celá podstata je taková, že když se na fotku nebo video díváte, chcete vidět víc, ale na to nikdy nedojde – samotná nahota je pro mě nezajímavá.

CO JE ZLYART A JAK VZNIKL?

Mně osobně se nelíbí, že skoro každý fotograf si vytvoří nějaké jméno a před něj si doplní „photograf“. Já to celé chtěl postavit jinak a vlastně tím říct, že nejsem typický fotograf. Ze začátku tak můj brand byl ZArt jako Zapletal umění, ale to mi přišlo hodně technické a já chtěl mít spíš symbol, rukopis, styl a tak vznikla kombinace anglickočeského názvu ZlyArt jako zlé umění. Skrývá se v něm skvělý dvojsmysl – zlé zlobivé fotky, a když se občas objeví nějaký hejtr, tak se ta fotka zkrátka nepovedla, je zlá (smích).

Zlyart 7

1) JAKÁ BYLA TVÁ ŽIVOTNÍ CESTA AŽ DOSUD?

Od mala jsem byl posedlý chemií a biologií, kterou jsem se zaměřením na životní prostředí i vystudoval a následně jsem si uvědomil, že po tom co jsem byl 6 let zavřený v laboratoři na škole, tam nechci být zavřený znovu. Nyní pracuji jako státní úředník a mohu ovlivnit větší masu lidí oproti laboratoři.

Jezdím na snowboardu a mám rád adrenalin a vždycky jsem si přál, aby mě někdo dobře vyfotil. Nikdo to neuměl podle mých představ a tak jsem vzal foťák a ukázal, jak chci, aby fotka vypadala. No a už mi nějak zůstal v rukou.

Pak jsem začal fotit kamarády na rampách při sportu a dělat jim prezentační fotky i do časopisů. Párkrát mi do toho skočily i nějaké kamarádky a mě napadlo, že bude dobré propojit sportovní fotky a to, co holky umí velmi dobře - provokovat. Postupně jsem pak zůstal už jen u holek.

2) JAK TĚŽKÉ JE KOMBINOVAT FOCENÍ S TVOU PRACÍ?

Pracuji klasickou 8mi hodinovku a po práci se vždy snažím vymyslet nějaké focení, pak dávám dohromady fotky, takže chodím spát okolo druhé třetí hodiny ráno. Když jsem spouštěl ZlyArt, tak si pamatuji, že jsem i 3 dny nespal. Občas samozřejmě potřebuji vypnout a jen odpočívat.

Zlyart 2

3) CO BYL IMPULZ K TOMU ZAČÍT S TÍM, CO DĚLÁŠ?

Jsem dobrák od kosti a vždycky jsem chtěl dělat lidem radost. Viděl jsem, že moje fotky tu radost lidem dávají a to byl ten impulz.

4) VÍM, ŽE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH NEVYUŽÍVÁŠ ŽÁDNOU REKLAMU, FUNGUJE TO?

Zakládám si na kontaktu a referencích od ostatních. Reklamu mi dělají samotní lidé na fotkách, když se označí, ale to záleží na nich. Na své fotky ani nedávám loga, protože fotka je logo a podle ní by vás měli lidé poznat. Není to jednoduché, ale pokud se někomu fotka opravdu líbí, zeptá se „Kdo tě fotil?“ a nepotřebuje mít na fotce vodoznak. Logo kazí fotku.

Co se týče mých výsledků, tak facebookovou stránku jsem vytvořil na konci roku 2014 a nyní mám 4tis liků a týdně mám okolo 50tis zobrazení.

Zlyart 3

5) KDYŽ NEPOUŽÍVÁŠ VODOZNAK, JAK ŘEŠÍŠ SITUACE, KDYŽ TVOU FOTKU NĚKDO NEPRÁVEM POUŽIJE?

Občas s tím trošku bojuji u různých stránek a skupin na Facebooku, ale já jim následně slušně vysvětlím, že mi nevadí, když použijí mou fotku, ale že je fér a taktní uvést, že je ode mě. Vždy jsem zatím dobře pochodil.

6) CO KROMĚ FOCENÍ A PRÁCE DĚLÁŠ, CO TĚ BAVÍ?

Mám rád extrémní sporty. Baví mě snowboarding a gymnastika ve stylu parkour, ale v tělocvičně a když mám náladu, vytáhnu agresivní brusle.

Zlyart 10

7) VĚDĚL JSI VŽDY, ŽE BUDEŠ DĚLAT TO, CO DĚLÁŠ?

Ne, vůbec.

8) CO BYL TVŮJ CÍL V DOBĚ, KDY JSI ZAČÍNAL?

Když jsem začínal, ani jsem nečekal, že to přeroste do takové velikosti. Chtěl jsem se jen odreagovat od práce.

VIDEO

9) KDE BEREŠ MOTIVACI A INSPIRACI PRO TVÉ FOTKY?

Prostor okolo sebe vidím jako jednu velkou koláž z fotek, které jsou na sebe jedna přes druhou nalepené. Tu která mě zajímá, vezmu a použiji.

Moje velká inspirace je pro mě má přítelkyně, která je zároveň i má modelka a tímto jí velice děkuji za to, že je!

Miluji improvizaci, občas si vezmu lahev vína, foťák, sednu na náhodnou tramvaj, dojedu na konečnou a odtamtud se procházím. To vás dostane do míst, o kterých nevědí ani někteří rodáci. A podobně to dělám i s modelkami, které fotím. Tam je ale důležité odhadnout zda se dívka hodí k focení na ulici, nebo v interiéru např. nějakého krásného hotelu.

Při mém hledání neobvyklých míst jsem například narazil na Baťovu dálnici, kterou měl naplánovanou přes celou ČR. Její dokončení se nepovedlo, ale po celé republice jsou místa, kde jsou její rozestavěné kusy, třeba podchody v lese, nedostavěný most.

Zlyart 9

10) JDE TO NAUČIT?

Nevím, zda to jde naučit, ale musíte chtít. Já samotný se neustále učím. Samozřejmě časem dojdete do bodu, kdy nejde fotit jen tak a musíte si o tom něco načíst. Ale z velké části to musí být ve vás. Jeden slavný fotograf má přísloví, že amatéři řeší tělo, profíci objektivy, ale ti co se zajímají o fotku, tak řeší světlo. To nejvíce řeším i já, vnímám prostor, lampičku, lustr, venku projíždějící auto, vše má vliv na výslednou kompozici fotky.

Zlyart 12

11) JAK JSI NAŠEL PRVNÍ SLEČNY NA FOCENÍ?

Když jsem se přestěhoval z Moravy do Prahy, zjistil jsem, že tu znám všehovšudy tak 5 přátel. Zkusil jsem to jinak, chodil jsem po městě a vždy (někdy už na 20cátý pokus, smích) když se mi nějaká dívka líbila, oslovil jsem jí a ukázal jí na mobilu svou práci. Teď už to nedělám, protože už mám svou klientelu a ti co mě chtějí, si mě najdou.

12) JAK SAMOTNÉ FOCENÍ PROBÍHÁ?

Focení je show a musí to být zábava. Vždy si na začátku povídáme, tak aby byla atmosféra co nejlepší. Celou dobu focení se smějeme, komunikujeme a panuje odlehčená atmosféra.

image

13) STALO SE TI PŘI FOCENÍ NĚKDY NĚCO NEPŘÍJEMNÉHO?

Ano, platil jsem pokuty za veřejné odhalování a za vstup na cizí pozemek (smích). Několikrát se nám stalo, že byli v okolí ne zrovna střízliví lidé a v těchto situacích, protože jsem zodpovědný za celou scénu, okamžitě balíme a jdeme pryč. Co ale tyto nepříjemné situace do velké míry eliminuje je důkladná příprava.

14) JAK NEJLÉPE BYS POPSAL SVOU POVAHU?

Jsem hrozná flegma (smích). Pokud jde ale o fotky tak jsem na sebe pedant.

Zlyart 1

15) CO PLÁNUJEŠ DO BUDOUCNA?

Vytvořit portfolio spolehlivých modelek, s kterými focení funguje a s těmi potom dále pracovat, popřípadě je propagovat v jiných projektech. V tomto duchu to nyní funguje skvěle například s Ivetou Kindlmanovou, která je jednou z mých dvorních modelek a perfektně si skrze fotky rozumíme.

Dále již propaguji a fotím projekt Beauties, čtveřici modelek, které skrze jejich fotky propagují různé věci, akce atd.

Pak jsou v plánu ještě fotky v časopise, billboard a vytvořit multifunkční ateliér, ne jen bílou zeď. Možná vytvořit i rodinu zajímavých fotografů.

16) CO JE PODLE TEBE ŠTĚSTÍ?

Můj styl, něco co mi dělá radost a naplňuje mě.

ZlyArt 6

17) CO JE TVŮJ NEJVĚTŠÍ ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH?

Není to asi můj životní úspěch, ale tatínek měl těžké zdravotní problémy, ale dostal se z toho. Moc si cením toho, že naše rodina drží pohromadě.

18) JAKÉ JE TVÉ ŽIVOTNÍ MOTTO?

Slovo nefotogenický neexistuje, existují jen fotografové na p**u.

ZlyArt 8

19) JAKÝ JE TVŮJ VZKAZ PRO NAŠE ČTENÁŘE/ZAČÍNAJÍCÍ PODNIKATELE?

Snažte se dívat na svět trochu jinak, z jiného úhlu.

VIDEO

 

KONTAKT

ZlyArt
Ostrovského 816/20, 150 00 Prague
Tel.: 725 188 131
Facebook: ZlyArt
Youtube: ZlyArt

Bc. Petr Šafránek
Autor: Bc. Petr Šafránek
O autorovi
Jsem optimista s pozitivním přístupem k životu. Věřím, že každý může dosáhnout svého cíle, ale nejdříve musí nějaký mít. Rád otevírám lidem oči a navádím je na nové cesty. Jsem zakladatel projektu Jak se stát milionářem, který pomáhá lidem ke štěstí, ať je jeho forma jakákoliv.