books

Setkali jste se někde s názvem Neuro-lingvistické programování a ptali jste se v duchu, co to je a k čemu je to dobré? Metoda NLP Vám pomůže přestat být průměrný a vyšvihne Vás až na status excelentní...

Když jsem tenhle termín slyšela poprvé, myslela jsem, že patří do IT světa! Většina z vás pravděpodobně o tzv. neurolingvistickém programování (zkráceně NLP) nikdy neslyšela. NLP není nic nového, stejně tak jako myšlenkové mapy. Vzniklo v 70. letech dvacátého století, spojením dvou lidí s odlišným zaměřením – programátora Bandlera s lingvistou Grindlerem, kteří společně sledovali slavné psychoterapeuty při práci, zejména slavného Ericsona. Snažili se modelovat a podrobně popsat, co hypnoterapeuti dělají, jak s lidmi komunikují, jak odstraňují jejich problémy a posouvají je tam, kam chtějí, ale neví, jak na to. Vraťme se k hlavnímu bodu, co NLP je..

NLP je soubor technik a metod, díky kterým si můžete sami změnit svůj život, k lepšímu. Není to nějaké meditační cvičení. Nemá to nic společného s žádnými naukami, náboženstvím, ani meditací či sektou.

Nechci Vás utvrzovat v tom, že stačí, když budete pozitivní a budete věřit. Nicméně, ještě jsem neviděla negativního člověka, který by byl úspěšný! Vy ano?

 

S NLP MŮŽETE NAPŘÍKLAD POMĚRNĚ LEHCE DOSÁHNOUT ...

•„know-how“ napomůže Vám rozpoznat, zdali vám někdo lže nebo mluví pravdu

• ve člověku snadno vyvolat pocit, jako byste se už dlouho znali a byli přátelé (vytváření hlubokého raportu).

• využití k uvědomění si, kde se v životě nacházíte, co chcete, a jak toho dosáhnete. Dá se tedy říci, že je to i specifická forma koučování.

• Uvědomíte si, proč dochází mezi lidmi k tolika nedorozuměním, a jak lépe komunikovat, aby k nim nedocházelo. To je jak sami uznáte skvělá věc jak pro obchodníky, tak pro manažery.

• jak můžete změnit ve své hlavě formou tzv. submodalit vnímání určité činnosti, která se vám nelíbí a máte k ní odpor tak, že vám přinejmenším nebude vadit. (Například když na Vás někdo křičí).

• odstraňovat fóbie, měnit chování a dokonce i samotné já – osobnost.

letters

V JAKÝCH OBLASTECH A ČINNOSTECH BY VÁM NLP MOHLO POMOCI?

Vzhledem k šíři všech možností raději otázku obracím na “kde NLP využít nelze?”. A odpověď na ni je jednoduchá: neznám oblast v životě, kde by se využít nedalo. Možná nějaká taková je, ale já o ní nevím, a opravdu mě žádná taková oblast nenapadá.

NLP má mnoho definic. Jednou z nich je ta, že: „NLP je uživatelský manuál na mozek.“ A pokud je to uživatelský manuál, tak by měl zahrnovat návody na všechny možnosti použití mozku. Souhlasíte?

Jestliže ano, pak tento manuál poskytuje přesný popis toho, jak se sebou zacházet, abychom měli v situacích, kterými procházíme, takové pocity, jaké v takovém okamžiku chceme mít, a chovali se tak, jak si přejeme. Všechno je to o práci s mozkem, o změně způsobu přemýšlení, o práci s vlastními přesvědčeními, hodnotami či vnitřním dialogem. Ačkoliv si to většinou neuvědomujeme, den za dnem sami sebe „programujeme“. Děláme ze sebe takový chytrý stroj, který spouští program za programem. Všechny tyto programy jsme si sami vytvořili, pečlivě na nich pracovali a upevňovali je jejich neustálým opakováním. Bohužel některé z nich nám občas nevyhovují a nejsou pro nás žádoucí. Pak je nezbytné tyto programy odstranit a nahradit je jinými, které budou lepší a prospěšnější.

Kolikrát za rok upgradujeme svoje počítače nebo chytré mobilní telefony, aby byly výkonnější? A kolikrát za rok upgradujeme svoje vnitřní programy, abychom dosahovali lepších výsledků a byli efektivnější?

Princip je přitom úplně stejný. Sada programů v našich chytrých zařízeních je velmi podobná těm v našem mozku. Jen to, k čemu slouží a k čemu je potřebujeme a používáme, je jiné. Vezmeme-li do úvahy tento přístup, tak metody NLP můžeme použít na nejrůznější programy, které jsou součástí našeho života, a prostě je upgradovat. Začít s nimi jinak pracovat - a dostávat jiné výsledky.

Kdysi bylo NLP spojováno především s oblastí koučování. Ale NLP se používá nejen v tomto kontextu, byť je zde jeho propojení asi nejznámější.

 

JEHO TECHNIKY A POSTUPY SE APLIKUJÍ V MNOHA DALŠÍCH OBLASTECH, JAKO JE NAPŘÍKLAD:

• zvyšování výkonnosti celých firem

• rozvoj lídrů

• nábor a výběr lidí či skokové změny ve sportu.

NLP je v současnosti součástí všech firem a osob, které mají opravdový úspěch. Možná si nejsou vědomi toho, že NLP někdo do jejich firmy zavedl, protože to nazval jinak. Dal tomu nálepku možná osobní značky, možná odlišného přístupu, ale přesto je to NLP.

 

NLP SE V DNEŠNÍ DOBĚ VYUŽÍVÁ V ŘADĚ OBLASTÍ, OBORŮ I SOUKROMÝCH ČINNOSTECH

• pomáhá nám správně si vybrat lidi do týmů

• efektivně komunikovat

• prezentovat

• dobře vést lidi

• rozvíjet a školit zaměstnance tak, aby z toho měli maximální možný přínos

• lépe obchodovat

• kvalitněji žít či dosahovat výsledků v jednotlivých sportech… a mnohem více.

 

"Když koučuji klienty, tak narážíme na základní čtyři oblasti, ve kterých se chtějí posunout."

 

PRVNÍ JE TO, JAK SE JIM DAŘÍ V PRÁCI A ČEHO BY V NÍ CHTĚLI DOSÁHNOUT

Často se jedná o kariérové koučování s přesahem do různých činností a kompetencí, které chtějí a potřebují zvládat lépe.

 

DRUHOU OBLASTÍ JSOU VĚCI TÝKAJÍCÍ SE JEJICH OSOBY

Jak vnitřních limitů a obav, tak toho, jak vypadají. Velmi často chtějí zhubnout nebo změnit svoje osobní návyky.

 

DALŠÍ OBLASTÍ JSOU POTOM VZTAHY S DRUHÝMI OSOBAMI

Jak v oblasti pracovní, tak soukromé.

 

A POSLEDNÍM TÉMATEM BÝVÁ SPORT

Buď jak s ním začít, nebo jak se v něm posunout. Přitom jen velmi málo lidí ví, že za špičkovými výkony sportovců stojí velmi často techniky NLP.

 

Pokud Vás NLP zaujalo, ozvěte se mi

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

http://www.performancevision.eu

 

Autor: Veronika Lencová

Redakce
Autor: Redakce
O autorovi
Radost, štěstí a peníze nejsou jen pro vyvolené. Jsme online magazín, který Vám pomůže v osobním růstu. Podporujeme každého s chuťí pohnout svým životem.