Gentlemanové, gentlemanové, gentlemanové... Nejvíc skloňované slovo. Nezdá se vám? Všechny ženy touží po tom mít jednoho doma. Proč?

Žijeme v době, kde jsou lidé ovlivněni technologiemi a většina z nám má telefon přilepený k uchu nebo přirostlý k ruce. Obdivuju všechny, co kdy dokázali žít v době, kdy se domluvilo rande na určitý den a hodinu a pár tam prostě byl. Jinak by se nepotkali.

Spojka, brzda, plyn... To znají všichni řidiči a snad i neřidiči. Aktuální celoroční téma, hlavně teď, když napadl sníh. Ano, řízení. Řidiči verzus chodci, ostatní řidiči, cyklisté, nebo silničáři. Nezdá se, že tohle téma patří k etiketě? K té každodenní určitě ano, cestování v dopravních prostředcích je součástí života nás všech. Proč si ho kazit??

Vánoční klid a pohoda, každý se na to těší, protože si od léta zasloužíme volno. Po tom, co děti nastoupily zase do školy, tlačí na nás konec roku a uzávěrky, nebo jsme nastoupili do nové práce. A co je o svátcích nejdůležitější? Ano, je to rodina. Užívat si klidné a kouzelné momenty s našimi nejbližšími. Jenže, máme společný čas jako v reklamě na spokojenost a smích, nebo spíš hektické a roztěkané období, protože nic nestíháme a chceme všechno dokonalé? 

Společenské akce, téma, které je před plesovou sezónu docela aktuální. Dneska to ovšem nebude o oblékání, dress code teprve přijde. Jak se chovat a jak vystupovat na společenských událostech?

Aby se s námi ostatní cítili příjemně i při obědě, pracovních snídaních či při romantické večeři, je dobré znát alespoň základy etikety. Třeba, jakým způsobem držet správně příbor, že při jídle nespěcháme, je to společenská událost, nekřičíme přes sebe, neluskáme na číšníka, nebo že poloha příboru na talíři může značit vždycky něco jiného. 

Známe to všichni, jsme s někým na schůzce a bavíme se, mezitím mu / jí 5x zazvoní mobil. Zpráva, oznámení, telefonát, mail, cokoli. Jak se budete cítit? Že s vámi tráví čas, ale vypadá to, že ho chce spíš věnovat někomu jinému? Hlavně pokud telefon vezme do ruky a začne odepisovat. 

Po dress code, na kterém se dá lehce ukázat etiketa, aby ji viděl každý na první pohled, nastupuje to nejdůležitější, chování. Etiketa není jen o tom, abychom uměli jíst šneky nebo kraba a chovali se k lidem neuctivě. Její hlavní myšlenkou je, aby se člověk, s kterým trávíme čas a věnujeme mu svoji pozornost, cítil skvěle.

Říkáte si, že na oblečení zas tolik nezáleží? Podle něj vás ovšem lidé soudí, zařazují a vyjadřuje (nebo by alespoň mělo) vaši osobnost a povolání. Nejen to. Ukazuje také, jak si vážíte lidí, za kterými jdete. Oblékání, neboli dress code, je totiž součástí etikety. Stejně jako vaše chování může nebo nemusí rušit pozornost vašeho společníka.

Minule jsme se podívali na to, proč je podle nich etiketa důležitá. Dnes vám Alča s Peťou chtějí ukázat videoklip, který je promem k chystanému seriálu o etiketě.